W poniższej analizie, prezentujemy naszym zdaniem 4 największe zagrożenia dla #Opozycja, które mogą ją spotkać w mediach społecznościowych w 2018.

#ProtestyKOD

Opozycja musi zrozumieć, że era protestów #KOD i #ObywateliRP minęła bezpowrotnie po „upadku” Mateusza Kijowskiego. Na przykład protesty lekarzy rezydentów w 2017, straciły zainteresowanie w sieci w momencie, kiedy na proteście pojawiła się grupa #KOD. Sami członkowie #KOD mieli pretensje do lekarzy, że nie chcieli ich wsparcia. Kolejne awantury oraz małe grupy protestujących, przez większość użytkowników sieci są odczytywane jako porażka, a przez zwolenników PiS są bardzo trafnie ośmieszanie. Każdy kolejny protest uliczny, nie ważne czy to w spawie ordynacji, czy #wolnesądy jest uważany przez sieć jako nieautentyczny, i działa pozytywnie na wizerunek PiS. Fanpage #KOD nie pozyskał od wrzenia br. żadnego nowego fana – warto o tym pamiętać w 2018

#ZjednoczonaOpozycja

Dane z sieci jednoznacznie pokazują, że w 2018 nikt poza kilkoma politykami w Warszawie, nie czeka na #ZjednoczonaOpozycaje. Zainteresowanie tematem w sieci jest bardzo niskie.

Dodatkowo należy pamiętać, o scenariuszu węgierskim, gdzie zjednoczenie opozycji oprócz kolejnych wygranych Fidesz niczego nie przyniosło.

Źródło

Oczywiście punktowe sojusze np. w Warszawie, są pozytywnie oceniane przez wyborców, ale nie ma dziś żadnych przesłanek w sieci, że taki sojusz w wyborach samorządowych jest masowo oczekiwany. W 2018 #ZjednoczonaOpozycja spowoduje chaos w szeregach partii, i kłótnie o miejsca na listach, będzie też idealnym workiem treningowym dla #PiS.

Telewizyjny Lider Opozycji

Oczekiwany niczym Mesjasz, polski Macron (On lub Ona), która niczym Napoleon będzie dowodzić całym opozycyjnym wojskiem. Dane z siec, dotyczące liderów partii zasiadających w sejmie są bardzo zaskakujące. Najwięcej nowych fanów w 2017 zdobył:

  1. Schetyna +22,078
  2. Kukiz +21,772
  3. Lubnauer +16,527
  4. Kosiniak-Kamysz +7,035
  5. Petru (-5,107)

Wydaje się, że podobnie jak w latach „wielkiej smuty” w PiS 2007 -2015, dziennikarze mieli swoje wizje o emeryturze Kaczyńskiego, a wyborcy swoje, sygnały z sieci wskazują, że w przypadku opozycji jest podobnie. Śmiertelnym zagrożeniem dla opozycji, jest kolejny wykreowany przez media (bez faktycznego poparcia wyborców) „lider”, który ma dowodzić wirtualnym wojskiem.

Brak Programu Socjalnego

Zainteresowanie #500Plus czy #MiekszaniePlus w sieci jest ogromne. Bez programów socjalnych opozycja nie dowiezie obecnego poparcia do wyborców samorządowych.

DANE

www.brand24.pl www.monitori.com www.google.com www.fanpagekarma.com www.sentione.com www.sotrender.com

 

2 KOMENTARZE

  1. A jak prezentują się wyniki liderów opozycji pozaparlamentarnej? Założę się, że niektórzy z nich uzyskali więcej fanów niż Schetyna i reszta.

  2. Czy aby na pewno KOD i Obywatele RP to to samo? Podczas protestów w lipcu 2017 (dawno po ‚upadku Kijowskiego’) ORP zyskiwali bardzo dużo fanów. (Prawie tyle co PiS, co jak na taką mini-organizacje jest dobrym wynikiem). Może by jednak analizować odrębne organizacje osobno?

    I czemu nie pokazaliście ani Trzaskowskiego, ani Gasiuk-Pihowicz, ani Biedronia? Jak niby pokazane dane liderów partii czegokolwiek dowodzą?

Comments are closed.