Według naszych analiz w 2018 roku siły opozycji w sieci zderzą się z 4 krytycznymi problemami.

#1 Nowy program socjalny #PiS
Analiza danych dot. zainteresowania w sieci wskazuje, że w dalszym ciągu program #500PLUS i #MieszkaniePLUS cieszą się ogromną popularnością. Jeżeli w zbliżających się dniach #PIS przedstawi nowe rozwiązania socjalne lub/i rozszerzy obecne programy bez wątpienia cała opozycja będzie miała ogromny problem z kontrofertą programową.

#2 UgodazKE
Analiza danych dot. sporu Komisji Europejskiej z polskim rządem pokazuje, że temat ewentualnej ugody wywołuje wśród użytkowników Internetu bardzo pozytywne emocje.


Mając na uwadze poniższe dane, analiza jakościowa opinii zwolenników opozycji wskazuje na:
– rozczarowanie postawą #KE,
– poczuciem zdrady i bezsilności,
– złością skierowaną przeciw partią opozycyjnym.
Mając na uwadze powyższe scenariusze tzw. „dogadanie się” partii rządzącej z #KE może oznaczać dla całej opozycji drastyczny spadek wyborców. Jako główny powód odpływu wyborców należy uznać brak wpływu partii opozycyjnych na politykę KE wobec działań #PiS.

#3 „Gorący Sierpień”
W sierpniu 2017 większość rodziców musiało odnowić wniosek 500PLUS. Temat odnawiania wniosku budził o wiele większe zainteresowanie niż protesty przeciw reformie sądów. Analiza danych wskazuje na bezpośrednią korelację pomiędzy przedłużeniem wniosków a wzrostem zaangażowania fanów na profilach #PiS i wzrostem ich poparcia.

Dlatego w 2018 roku na dwa miesiące przed wyborami opozycja musi brać pod uwagę, że zadowolenie wyborców względem partii rządzącej na pewno wzrośnie.

#4 Imigranci
Ostatnie wybory prezydenckie w republice czeskiej czy wybory parlamentarne we Włoszech i Węgrzech wskazują, że temat imigrantów w dalszym ciągu stanowi bardzo ważny argument w bieżącej walce politycznej. Od 2015 roku żadna siała opozycyjna nie wykreowała skutecznej i zrozumiałej komunikacji w temacie migrantów. Taka sytuacja oznacza, że w zbliżających się wyborach stanowisko ws. imigrantów może mieć kluczowe znaczenie.

Komentarz
Analiza danych wskazuje jednoczenie, że #PiS pomimo chwilowej słabości posiada zasoby, które mogą szybko, sprawnie i skutecznie odwrócić obecną niekorzystną sytuacje społeczno-polityczną. Opozycja, żeby przetrwać ewentualną burzę musi przygotować swoją komunikację w social media na gorsze czasy.

DANE:

www.unamo.com
www.brand24.pl
www.google.com
www.sentione.com
www.sotrender.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here