polityka w sieci

wszystko o polityce w Social media

wtorek

25

Lipiec 2017

6

KOMENTARZE

ANALIZA: 5 powodów dlaczego #PiS przegrał reformę #SN w #socialmedia

Autor , Kategoria Analizy

Zawetowanie przez #PAD 2 z 3 ustaw dot. m.in reformy #KRS i #SN przez większość komentatorów jest opisywania jako porażka #PiS. Reforma została odrzucona pomimo, że zmiany w sądach popiera ponad 70% obywateli. W poniższej analizie spróbujemy odpowiedzieć dlaczego #PiS przegrał walkę w socialmedia o ten kluczowy temat.  Na podstawie danych za okres 12-24.07.2017 udało nam się wyodrębnić 5 powodów, które naszym zadniem wpłynęły na postrzeganie reformy przez użytkowników sieci.

#1 Emocje

Zebrane dane wskazują, że temat reformy #SN w sieci, po ogłoszeniu planu tej reformy, nie wzbudził w sieci dużego zainteresowania.

Analiza danych jednoznacznie wskazuję, że większość regionów w Polsce wcale nie interesowała się reformą #SN.

Zainteresowanie protestami w okresie 12-19.07.17 było minimalne.

Punktem przełomowym dla reformy #SN w świadomości użytkowników sieci jest wystąpienie #PJK (Prezesa Kaczyńskiego) w sejmie 19.07.2017, które wywołało ogromne zainteresowanie w sieci.

Godzinowa suma wzmianek i zasięg w sieci dot. wystąpienia #PJK

W niecałe 8h opozycja wykorzystała wystąpienie w swoich publikacjach (posty/tweety), a film z #PJK stał się wiralem w sieci. Zyskując ponad 700K odsłon tylko na profilu #PO.

Emocjonalne wystąpienie #PJK wykorzystane przez opozycje w sieci było głównym powodem aktywizacji do protestów osób wcześniej nie zainteresowanych reforma #SN.

#2 Język

Politycy #PiS w pierwszych godzinach protestów w stosunku do demonstrujących użyli języka, który paradoksalnie wywołał więcej młodych osób na ulice.

Tweet wiceministra #Zielińskiego stał się motorem napędowym do memów oraz całej akcji podnoszącej morale młodych protestujących.

Posty o podobnej treści zalały internet i stały się bardzo popularne wśród młodych protestujących zdobywając masę interakcji.

#3 Brak #PBS

Brak najpopularniejszego w sieci polityka #PiS w procesie wdrążania reformy, to bardzo duży błąd partii rządzącej.

Dane jednoznacznie pokazują, że nawet w momencie protestów #PBS zyskiwała nowych fanów i nie traciła na popularności. Nie ma dziś w #PiS innego polityka, który może konkurować w sieci z sympatią #PBS. Brak osoby Premier przy tak ważnej reformie spowodował zwątpienie części użytkowników sieci przychylnych #PiS.

# 4 Mobilizacja

Tylko niecałe 20% parlamentarzystów #PiS wsparło w sieci (poprzez publikację na swoich profilach) reformę #SN. Z wyjątkiem grupki młodych posłów PiS nikt nie wsparł #PAD ws. podpisania reformy. Dopiero wczorajsze wydarzenia sprawiły że #PiS uzyskał głos w internecie.

Przy takiej mobilizacji parlamentarzystów w sieci #PiS nie ma szans wygrać żadnych kolejnych wyborów.

#5 #PO

Ostanie wydarzenia pokazały, że #PO robi z #PiS co chce jeśli chodzi o media społecznościowe.

Zdobywa większą liczbę fanów FB.

Lepiej angażuje fanów w kanle FB.

Jest bardzo sprawna w kanale Twitter.

Komentarz

Porażka #PiS w sieci jest bezdyskusyjna. Warto pamiętać, że jeszcze 2 lata temu partia w 100% dominowała w sieci. Demonstracje młodych ludzi na ulicy przeciwko partii rządzącej to bardzo zły znak. Proste tłumaczeni, że protestują UBecy sponsorowani przez miliarderów z USA może trafią do „twardego” elektoratu, ale na chwilę obecną mobilizują więcej nowych przeciwników. Wiara, że 40% popracia w sondażach pozwala na ignorowanie komunikacji w sieci jest bardzo złudna, czego #PiS właśnie mocno doświadczyło.

Po decyzji #PAD ws. zawetowania 2 z 3 ustaw, profil FB Prezydenta uzyskał +4310 fanów najwiecej od 6 miesięcy.

Dane: www.followhastag.com www.karmafanpage.com www.google.com

6 komentarzy

  1. Kazimierz
  2. BB
  3. Adam
  4. Jan
  5. Ppp