Zawetowanie przez #PAD 2 z 3 ustaw dot. m.in reformy #KRS i #SN przez większość komentatorów jest opisywania jako porażka #PiS. Reforma została odrzucona pomimo, że zmiany w sądach popiera ponad 70% obywateli. W poniższej analizie spróbujemy odpowiedzieć dlaczego #PiS przegrał walkę w socialmedia o ten kluczowy temat.  Na podstawie danych za okres 12-24.07.2017 udało nam się wyodrębnić 5 powodów, które naszym zadniem wpłynęły na postrzeganie reformy przez użytkowników sieci.

#1 Emocje

Zebrane dane wskazują, że temat reformy #SN w sieci, po ogłoszeniu planu tej reformy, nie wzbudził w sieci dużego zainteresowania.

Analiza danych jednoznacznie wskazuję, że większość regionów w Polsce wcale nie interesowała się reformą #SN.

Zainteresowanie protestami w okresie 12-19.07.17 było minimalne.

Punktem przełomowym dla reformy #SN w świadomości użytkowników sieci jest wystąpienie #PJK (Prezesa Kaczyńskiego) w sejmie 19.07.2017, które wywołało ogromne zainteresowanie w sieci.

Godzinowa suma wzmianek i zasięg w sieci dot. wystąpienia #PJK

W niecałe 8h opozycja wykorzystała wystąpienie w swoich publikacjach (posty/tweety), a film z #PJK stał się wiralem w sieci. Zyskując ponad 700K odsłon tylko na profilu #PO.

Emocjonalne wystąpienie #PJK wykorzystane przez opozycje w sieci było głównym powodem aktywizacji do protestów osób wcześniej nie zainteresowanych reforma #SN.

#2 Język

Politycy #PiS w pierwszych godzinach protestów w stosunku do demonstrujących użyli języka, który paradoksalnie wywołał więcej młodych osób na ulice.

Tweet wiceministra #Zielińskiego stał się motorem napędowym do memów oraz całej akcji podnoszącej morale młodych protestujących.

Posty o podobnej treści zalały internet i stały się bardzo popularne wśród młodych protestujących zdobywając masę interakcji.

#3 Brak #PBS

Brak najpopularniejszego w sieci polityka #PiS w procesie wdrążania reformy, to bardzo duży błąd partii rządzącej.

Dane jednoznacznie pokazują, że nawet w momencie protestów #PBS zyskiwała nowych fanów i nie traciła na popularności. Nie ma dziś w #PiS innego polityka, który może konkurować w sieci z sympatią #PBS. Brak osoby Premier przy tak ważnej reformie spowodował zwątpienie części użytkowników sieci przychylnych #PiS.

# 4 Mobilizacja

Tylko niecałe 20% parlamentarzystów #PiS wsparło w sieci (poprzez publikację na swoich profilach) reformę #SN. Z wyjątkiem grupki młodych posłów PiS nikt nie wsparł #PAD ws. podpisania reformy. Dopiero wczorajsze wydarzenia sprawiły że #PiS uzyskał głos w internecie.

Przy takiej mobilizacji parlamentarzystów w sieci #PiS nie ma szans wygrać żadnych kolejnych wyborów.

#5 #PO

Ostanie wydarzenia pokazały, że #PO robi z #PiS co chce jeśli chodzi o media społecznościowe.

Zdobywa większą liczbę fanów FB.

Lepiej angażuje fanów w kanle FB.

Jest bardzo sprawna w kanale Twitter.

Komentarz

Porażka #PiS w sieci jest bezdyskusyjna. Warto pamiętać, że jeszcze 2 lata temu partia w 100% dominowała w sieci. Demonstracje młodych ludzi na ulicy przeciwko partii rządzącej to bardzo zły znak. Proste tłumaczeni, że protestują UBecy sponsorowani przez miliarderów z USA może trafią do „twardego” elektoratu, ale na chwilę obecną mobilizują więcej nowych przeciwników. Wiara, że 40% popracia w sondażach pozwala na ignorowanie komunikacji w sieci jest bardzo złudna, czego #PiS właśnie mocno doświadczyło.

Po decyzji #PAD ws. zawetowania 2 z 3 ustaw, profil FB Prezydenta uzyskał +4310 fanów najwiecej od 6 miesięcy.

Dane: www.followhastag.com www.karmafanpage.com www.google.com

6 KOMENTARZE

  1. Moim zdaniem osoby popierajace partie PO i reprezentujacy ja politycy zachowuja sie komediowo. Zero w nich powagi i bezpieczenstwa na przyszlosc. Cyrk na kolkach. Mozna ich poobserwowac na Fb i Tweet-erze ale glosowac na nich strach. Ludzie chca normalnego kraju a niestety oni sa niezrowmowarzemi i zaden sponsor im juz nie pomoze niestety.

  2. Prawda jest taka, że protesty były dobrze organizowane w najdrobniejszym szczególe i nie były spontaniczne. Niespontaniczny nie znaczy, że uczestnicy byli wynajęci, ale że były wcześniej przygotowane. Na pewno większość uczestników dużych demonstracji nie nalezała do KOD czy Obywateli RP, ale też jakąś rolę odegrała np. młodzieżówka PO i ludzie związani interesami z tą partią (np. pod domem J. Kaczyńskiego lub kandydat PO protestujący w Sierpcu). Dodajmy do tego grzanie tego tematu przez prawie wszystkie media, na czele z GW i TVN, oraz masowy trolling w internecie. Co do PiS, pełna zgoda – dali ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here