Po gorących wakacjach politycznych większość komentatorów spodziewała się wyraźnej korekty (w dół) poparcia dla partii rządzącej. Pomimo protestów związanych reformą sądu najwyższego oraz #nawałnicami prezentowanymi przez opozycje jako brak umiejętności zarządzania państwem rząd #PBS oraz #PiS zyskują kolejne punkty procentowe w sondażach. Wsród błędów opozycji wymienia się niską (brak) popularność liderów partii opozycyjnych, brak programu, lub całkowitą kompromitacje. Wielu komentatorów oczekuje pojawienia się nowej siły politycznej która pokona #PiS. Wszystkie ww. argumenty pomijają jeden istotny szczegół, opozycja do rządzenia potrzebuje wyborców a może ich tylko zyskać jeśli przekona obecnych wyborców #PiS. Ani nowy lider, ani nowa partia, nie dadzą opozycji gwarancji wygranej, a wręcz idealnie powtórzą scenariusz węgierski, gdzie #zjdenoczonaopozycja poniosła klęskę.

W naszej analizie skupilśmy się na pytaniu – czy opozycja może przekonać wyborców #PiS do głosowania na #Nowoczesną, #PO, #Lewice czy #Kukiz’15?

Skoro tematy takie jak #nawałnica, #sądnajwyższy #puszcza, nie wpływają na powiększenie się bazy wyborców opozycji, to jakie hasła mają szanse?

Analiza średnich sondażowych pokazuje, że od wyborców 2015 tylko raz opozycji (dokładnie #PO) udało się zbliżyć do #PiS. Słynne #27do1 wizyta #Tuska i wizja #Polexit (czyli wyjścia Polski z UE) miała zadecydować o tak drastycznej zmianie w sondażach.

Dane: http://ewybory.eu/sondaze/

To co nie pasuje do tej teorii to fakt, że pomimo kolejnych wizyt #PDT w prokuraturze i komunikatach o potencjalnym #polexit sondaże bardzo szybko wróciły do stanu sprzed kwietnia 2017.

Klucz do głosów wyborców

W ramach klasycznych analiz danych w czasie wakacji zaobserwowaliśmy wyraźny wzrost zainteresowania programem #500PLUS. Ww anomalia miała związek z corocznym wymogiem składania wniosków przez rodziców. Warto odnotować, że zainteresowanie programem było większe niż np tematem #nawałnica

Dodatkowo temat #500plus „na zakładkę” nałożył się ze reformą #sądnajwyższy

Oczywiście ww. Tematy mogły mieć charakter przypadkowy jednak analiza danych dot. zestawienie wypowiedzi opozycyjnych partii politycznych z tematem #500plus w sieci pokazuje bardzo zaskakujące wnioski:

#PO vs. #500plus

Zestawienie wypowiedzi w sieci #PO dot. zmian w #500plus (wypłata na każde dziecko) jednocześnie wskazuje, że marzec i kwiecień to dwa miesiące w których #PO najwiecej w tym roku mówiła o potrzebie zmian. Dodatkowo spadek sondażowy który rozpoczął się w maju jest zbieżny z ciszą komnikacyjną w tym temacie.

#Nowoczesna vs. #500plus

W maju 2017 #N zainteresowała programem #aktywnarodzina, który praktycznie likwiduje #500plus, lecz w kolejnych miesiącach przestali oni budować jego popularność.

#Komentarz

Oczywiście sprawa #500plus może być zwykłym przypadkiem w analizie i mieć zerowy wpływ na sondaże z kwietnia br. Jednak jeśli, przyjąć założenia, że to #500plus jest jedynym kluczem do pozyskania wyborców z #PiS, to można mówić że polska polityka znajduje się w całkowicie innej galaktyce. Oznacza to, że zarówno dla partii rządzącej jak i opozycji kluczowe powinny być materialne sprawy obywateli, a tematy ogólne (m.in polityka międzynarodowa, przyszłość Państwa, system polityczny) mogą mieć minimalne znaczenie. Taka sytuacja nie jest komfortowa zarówno dla #PiS jak i opozycji. Bez względu na sukcesy na innych polach, lub na problemy wskazywane przez opozycje, kluczową kwestią wpływającą na wynik wyborów będzie w głównej mierze wielkość i zakres przekazywanych środków finansowych w ramach programów socjalnych.

Wyżej wymienione dane pokazują jeszcze jedną ważną „prawdę” – to dziś wyborcy maja polityków w garści i tylko twarde ekonomiczne argumenty ( a nie opowieści) beda decydować o wygranych wyborach w 2018/2019 r.

Dane: www.monitori.pl www.google.com

3 KOMENTARZE

  1. Ciekawe porównanie trendów. Jednakże podstawa wnioskowania wydaje się niedostateczna do definitywnego postawienia wniosku (co do którego podejrzewam, że może być – przynajmniej częściowo – słuszny). Z resztą sama Platforma nie daje do takich porównań zbyt wielu okazji, bo nie proponuje atrakcyjnych rozwiązań socjalnych.

  2. @Ramonesca A jakieś dane na podparcie tej hipotezy? Wskaźniki gospodarcze nie wskazują na wzrost biedy w tych ośmiu latach. A do tego zwracam uwagę, że partia nie „wytwarza” biedy, bo bieda to nie przedmiot a stan.

  3. Platforma przez dwie kadencje wytworzyła tak wielką ilość biedy w Polsce ze nie ma się co dziwić, PIS to załapał i 4 kadencje ma w kieszeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here