Początek roku dla opozycji był bardzo ciężki politycznie. Ogromne problemy wizerunkowe po głosowaniu ws. projektów zaostrzających i liberalizujących prawo aborcyjne, upadek mitu #czarnegoprotestu i kolejne spadki w sondażach to nawet na polską scenę polityczną dość dużo wydarzeń jak na 2 tygodnie. Materiał o „polskich nazistach” jak pokazują dane z sieci jest bardzo dużym „wybawieniem” dla opozycji i „problem” dla partii rządzącej.

Materiał TVN24 wywołał bardzo duże emocje i zainteresowanie w Internecie. Zainteresowanie tematem #superwizjer w sieci.

Łączny zasięg tematu #superwizjer w sieci – 14MLN

Dzięki „polskim nazistom”, rozmowach o „delegalizacji ONR” opozycja może odskoczyć komunikacyjnie od bieżących problemów i skutecznie budować przekaz o nacjonalistycznej Polsce. Przyrost nowych fanów na profilach FB partii politycznych po publikacji materiału

Dane jednoznacznie wskazują, że w sieci #PO jest głównym beneficjentem takich wydarzeń politycznych.

Partia rządząca ma wyraźny problem z „prawą stroną” sceny politycznej i skuteczną ofertą polityczną dla tej grupy wyborców. Wycieczka PiS do politycznego centrum będzie tylko pogłębiać podziały i budować wrogie nastawienie. Tzw. „prawicowy Internet”, który skutecznie buduje zaporę przed pozyskiwaniem przez opozycje „młodych wyborców” w ostatnich miesiącach bardzo urósł w siłę. Budowa tożsamości politycznej w oparciu o symbole takie jak żołnierze wyklęci walczący z systemem przy ewentualnej „delegalizacji” danego ugrupowania nie będzie działać na korzyść partii rządzącej.
Akcja przeciw delegalizacji ONR #MuremZaONR

Łączny zasięg w sieci: 272K

TOP wpływowe profile

W wielu wypadkach tzw. radykalna prawica w Internecie jest o wiele silniejsza niż PiS i skutecznej dociera ze swoim przekazem szczególnie do ludzi młodych.

Przykładem mogą być tacy politycy, jak poseł Andruszkiewicz, który zdobył dwa razy więcej nowych fanów, niż Barbara Nowacka i cała lewica w czasie kryzysu #RatujmyKobiety.

Komentarz
Paradoksalnie w momencie doskonałych notowań sondażowych PiS, największym wybawieniem dla opozycji jest widoczny konflikt pomiędzy PiS, a środowiskiem radyklanej młodej prawicy. Oświadczenie polików Zjednoczonej Prawicy o ewentualnej delegalizacji ONR wywołały burzę i tylko pogorszyły i tak trudne relacje. „Radykalna prawica” nigdy nie były jeszcze tak silni w Internecie co powoduje, że ten konflikt może być bardzo realny. #ONR i siły sprzymierzone mogą w średnim okresie stworzyć „Nowoczesną” po prawej stronie politycznej, która skutecznie zablokuje pochód PiS po większość konstytucyjną. Z drugiej strony centrowy #PiS może przejmować elektorat centowy, który obawia się radykalnej prawicy.

Dane www.brnad24.pl www.fanpagekarma.com www.google.com www.monitori.pl www.unamo.com www.followthehastag.com www.sotrender.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here