Medialne doniesienia z wczorajszego dnia zdominowane były przez decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu artykułu 7.1 traktatu Unii Europejskiej wobec Polski oraz związaną z tą sprawą zapowiedzią prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu ustaw o #SN i #KRS.

#Artykuł7

W środę Komisja Europejska zdecydowała o wdrożeniu wobec Polski artykułu 7.1 unijnego traktatu. Wydała także czwartą rekomendację odnośnie praworządności i ustanowiła trzymiesięczny termin na wprowadzenie zaleceń w życie. Według strony rządowej decyzja KE jest czysto polityczna, a strona polska postępuje zgodnie z prawem. Wicepremier Węgier, Semjén Zsolt, zapowiedział, że rząd jego państwa zawetuje ewentualne decyzje o ukaraniu Polski sankcjami. Zasięg i wzmianki hashtaga #Artykuł7:

Największe zasięgi w tym temacie generują profile informacyjne, profile opozycji oraz te krytyczne wobec rządu, ale wśród najaktywniejszych autorów widoczne są także liczne głosy popierające obecne stanowisko Polski.

Temat ten budzi żywe dyskusje internautów. W komentarzach pod komunikatami udostępnianymi przez najpopularniejsze źródła widoczne są liczne głosy negatywne wobec unijnych procedur, ale nie można nie zauważyć też internautów popierających działania opozycji.

Samo hasło „artykuł 7” notowało bardzo wysokie wyniki:

#SN i #KRS

W związku z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu projektów zmian w ustawach o #SN i #KRS, hashtagi te zyskały ponownie znaczne zainteresowanie.

#SN

#KRS

Według danych pobranych dla obu haseł, największe zasięgi w temacie generowały profile medialne oraz oficjalny profil prezydenta @prezydentpl. Widoczne były także głosy opozycyjne oraz krytyczne wobec strony rządzącej.

Oprócz komunikatów informacyjnych, wśród najaktywniejszych autorów widoczne są liczne głosy poparcia dla działań prezydenta.

#PiSexit

W związku z decyzją Komisji Europejskiej, opozycja rozpoczęła promocję akcji #PiSexit, która uzyskała umiarkowaną popularność.

Top wpływu zdominowane jest przez profile PO, które są także najaktywniejsze w dyskursie dotyczącym tego tematu.

Strona rządowa uruchomiła akcję #Art7podziekujmyPO, która notowała jednak niewielkie zainteresowanie internautów.

Komentarz

Popularność hasła „Sąd Najwyższy” jest stabilna i w ostatnim czasie delikatnie wzrosła. Hasło „Krajowa Rada Sądownictwa” uzyskuje raczej przeciętne zainteresowanie, choć także notuje jego umiarkowaną zwyżkę.

„Artykuł 7” uzyskał wysoki skok popularności i zdecydowanie dominuje w skali kraju.