28 dzień grudnia upłynął stosunkowo spokojnie. Największym zainteresowaniem cieszyła się wypowiedź Kornela Morawieckiego odnośnie przyjmowania uchodźców. Nieco popularności uzyskał też dzięki swoim wypowiedziom szef MSZ, Witold Waszczykowski. Zaczyna także narastać temat wypowiadania przez lekarzy klauzuli opt-out.

Kornel Morawiecki

W wywiadzie dla Rzeczpospolitej Kornel Morawiecki wypowiedział się za przyjęciem 7 tys. uchodźców według kwoty, na którą zgodził się poprzedni rząd. Zwrócił jednak uwagę na konieczność postawienia ewentualnym przybyszom wymagań w kontekście ich asymilacji. Zasięg
i wzmianki dla hasła „Kornel Morawiecki”:

Wysoki wpływ w tym temacie, oprócz profili informacyjnych, miały profile narodowe. Widoczny był także głos członków partii Pawła Kukiza.

Spora część internautów negatywnie ocenia wypowiedź marszałka seniora.

#Waszczykowski

W związku z wypowiedziami o planach związanych z wizytą Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie, sytuacji kadrowej w MSZ i zapowiedzią kontaktu ze wszystkimi państwami Unii Europejskiej w kontekście uruchomienia artykułu 7, Witold Waszczykowski uzyskał nieco zainteresowania internautów.

Największe zasięgi w temacie generowały profile medialne oraz rządowe.

Większość wpisów opatrzonych tym hashtagiem to komunikaty informacyjne.

Klauzule opt-out

W związku z wypowiadaniem przez lekarzy klauzuli opt-out (umożliwiającej przekraczanie 48 godzin pracy w tygodniu i dyżurowanie nawet do kilku dób z rzędu), niektóre szpitale już pracują w trybie awaryjnym, a część placówek była zmuszona wstrzymać przyjęcia. Okres wypowiedzenia klauzuli upłynie wraz z 31 grudnia. Temat zaczyna narastać i wiele wskazuje na to, że okres jego wysokiej popularności jest jeszcze przed nami. Zasięg i wzmianki dla hasła „opt-out”:

Wysokie zasięgi w tym temacie generują profile medialne, a także te krytyczne wobec rządu.

Temat ten budzi żywe dyskusje internautów. Widoczne są komentarze negatywne wobec strony rządzącej, ale zauważalne są także wypowiedzi krytycznie oceniające postępowanie medyków.

Komentarz

Witold Waszczykowski uzyskał niewielki wzrost zainteresowania swoją osobą. Internauci nie byli także zbyt zainteresowani wyszukiwaniem informacji o klauzuli opt-out. Kornel Morawiecki odnotował wysoki skok popularności i dominował w skali kraju.