Wydarzenia medialne z minionego dnia zdominowane były przez wizytę premiera Mateusza Morawieckiego na Węgrzech. Za sprawą udziału w kontrowersyjnym filmie niemieckiej telewizji publicznej, nieco zainteresowania uzyskała Róża Thun. Nie milkną także echa problemów
w służbie zdrowia.

#Orban

Mateusz Morawiecki odwiedził Budapeszt, gdzie spotkał się z premierem Węgier, Viktorem Orbanem. Przywódcy rządów rozmawiali m.in.
o przyszłości Grupy Wyszehradzkiej. Orban podkreślił także, że Węgry będą blokować kroki Komisji Europejskiej przeciwko Polsce.

Największe zasięgi w temacie generowały profile medialne oraz te należące do PiS.

W obrębie tego hashtaga, oprócz komunikatów informacyjnych, rozgorzały także żywe dyskusje polityczne. Część z nich pozytywnie oceniała działania polskiego rządu, widoczne były jednak również głosy krytyczne.

#Thun

Eurodeputowana Platformy Obywatelskiej, Róża Thun, w filmie realizowanym przez niemiecką telewizję publiczną NDR, negatywnie wypowiedziała się o zmianach w kraju i zarzuciła obecnemu rządowi zmierzanie do dyktatury. Kontrowersyjny film obrazujący Polskę jako antydemokratyczną, został zaklasyfikowany jako dokument. Publikacja ta wywołała lawinę negatywnych komentarzy wobec eurodeputowanej.

Największe zasięgi w temacie generowały oficjalne profile TVP oraz profile należące do internautów krytykujących słowa #Thun.

Temat ten poruszył internautów, którzy bardzo często wypowiadali się negatywnie wobec Róży Thun, a także samej Platformy.

#RadziwiłłDoDymisji

W związku z wypowiadaniem klauzuli opt-out przez coraz większą liczbę lekarzy oraz doniesieniami o kryzysie w służbie zdrowia, opozycja zorganizowała akcję #RadziwiłłDoDymisji uderzającą w szefa tego resortu.

Top wpływu zdominowane jest przez oficjalne profile PO oraz osób z nią związanych.

Dyskurs w obrębie tego hashtaga zdominowany jest przez wypowiedzi krytyczne wobec rządu.

Popularność zyskuje także akcja #KryzyswSzpitalach.

Komentarz

Hasło „Viktor Orban” uzyskało wysoki skok popularności, ale inne wydarzenia przyćmiły jego sumaryczne wyniki. Najwyższy skok zainteresowania zanotowała Róża Thun, która dominowała w skali kraju. Widoczny jest także wysoki poziom popularności Konstantego Radziwiłła w województwach Lubuskim i Wielkopolskim.