Od wielu dni nie milknie medialna wrzawa związana z tematem nowelizacji ustawy o IPN. Stosunkowo wysokie zainteresowanie uzyskał hashtag #RiskTrends2018 związany z konferencją „Ryzyka i Trendy 2018”. Uwagę internautów przyciągał także Daniel Obajtek, który został nowym prezesem spółki PKN Orlen.

#UstawaIPN

W związku z oczekiwaniem na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, hashtag #UstawaIPN zyskiwał znaczną popularność. Finalnie prezydent zdecydował się podpisać ustawę i jednocześnie skierować ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, w celu zbadania zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą w kontekście wolności słowa.

Największe zasięgi w temacie generowały profile medialne. Widoczne były także głosy opozycyjne.

Oprócz komunikatów informacyjnych, widoczne były także głosy nieprzychylne stronie rządzącej.

#RiskTrends2018

W konferencji „Ryzyka i Trendy 2018” wziął udział premier Mateusz Morawiecki. Apelował on m.in. o korektę koncepcji globalizacji, która zakładałaby ochronę mniejszych podmiotów na rynku oraz uwzględnienie głosu społeczeństwa. Morawiecki zauważył także, że Europa Środkowo-Wschodnia jest dyskryminowana w Unii Europejskiej.

Największy wpływ w dystrybucji tego hashtaga generowały profile rządowe oraz medialne. Widoczne były także wypowiedzi polityków oraz ekspertów.

Większość wpisów w temacie stanowiły komunikaty informacyjne.

Daniel Obajtek

Po odwołaniu poprzednich władz spółki (prezesa Wojciecha Jasińskiego, wiceprezesa Mirosława Kochalskiego i członkini zarządu Marii Sosnowskiej), nowym prezesem spółki PKN Orlen został Daniel Obajtek, dotychczasowy prezes spółki Energa SA. Przed objęciem tego stanowiska pełnił on funkcję prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Część jego krytyków podkreśla zawrotną szybkość tej kariery i związki Obajtka z partią rządzącą – jeszcze dwa lata temu obecny prezes PKN Orlen był wójtem Pcimia.

Największy wpływ w obrębie tego tematu miały profile informacyjne. Widoczne były również zarówno głosy konserwatywne, jak
i opozycyjne.

Oprócz wpisów informacyjnych, widoczne były także słowa krytyki związane z awansem Daniela Obajtka.

Komentarz

Temat zmian w ustawie o IPN utrzymuje się na stabilnym poziomie zainteresowania, który w ostatnim czasie odnotował wyraźny wzrost
i dominował w skali kraju. Wysoki skok popularności odnotował Daniel Obajtek. Temat konferencji „Ryzyka i Trendy 2018” uzyskał niewielki poziom uwagi społeczności internetowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here