Miniony dzień pod względem medialnego ruchu w sieci upłynął nad wyraz spokojnie. Największe zainteresowanie budziły wypowiedzi Zbigniewa Ziobry odnośnie reprywatyzacji kamienic w Krakowie.
W związku z tą sprawą wybrzmiewały także echa zamieszania wokół Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Nieco zainteresowania zyskały także wypowiedzi polityków opozycji związane z rocznicą zerwania negocjacji prowadzonych z Francją w sprawie zakupu Caracali.

#Ziobro

Za sprawą wczorajszej wypowiedzi ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry odnośnie możliwego rozszerzenia prac komisji reprywatyzacyjnej na sprawę kamienic w Krakowie zyskał on wartą odnotowania popularność w social media. Obecnie powoływany zespół prokuratorsko-policyjny ma za zadanie zbadać sprawę możliwych wyłudzeń kamienic w Krakowie. Według Ziobry jednak proceder ten mógł występować też w innych miastach. Minister sprawiedliwości skrytykował także działania Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w tej sprawie.

Największe zasięgi w tym temacie generują profile medialne (ze znaczną przewagą tvp_info) oraz udostępniane dalej komunikaty informacyjne.

Według zebranych danych duża część komentarzy jest nieprzychylna ministrowi sprawiedliwości i wskazuje na warte odnotowania wysiłki Bodnara.

#DymisjaBodnara

Adama Bodnara zaatakował także Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Co prawda wypowiedzi te padły 3.10, ale ich echa jeszcze wybrzmiewają. Zarzewiem konfliktu stał się list autorstwa Bodnara skierowany do Jakiego, w którym znajdowała się wzmianka o tym, że w związku z postępowaniem komisji łamane są prawa handlarzy roszczeń. Wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że RPO nie staje po stronie zwykłych obywateli, co jest jego zadaniem, w związku
z czym powinien podać się do dymisji.

Największe zasięgi w tej sprawie generował profil tvp_info oraz te należące do Patryka Jakiego.

Większość komentarzy odnośnie tego tematu to wypowiedzi krytyczne wobec Rzecznika Praw Obywatelskich oraz popierające stanowisko Patryka Jakiego.

#Caracale

W dzień rocznicy zerwania negocjacji profile opozycyjne oraz te krytyczne wobec rządu przypominały
o skandalu związanym z zakupem Caracali – śmigłowców dla polskiej armii (decyzja ta wywołała wówczas spore tarcia z Francuzami). Zwracano uwagę na to, że zapowiedzi szybkiego zakupu innych maszyn nie ziściły się.

Największy wpływ w tym temacie generowały profile opozycyjne oraz te nieprzychylne wobec rządu.

Według zebranych danych dyskurs odnośnie tej sprawy zdominowany jest przez wypowiedzi krytykujące ówczesne działania władzy.

Komentarz

Sprawa Caracali zaliczyła niewielki skok popularności, ale sumaryczne zainteresowanie internautów tym tematem jest niskie. Zainteresowanie osobą Adama Bodnara znacznie wzrosło.

Wzrosła także popularność Zbigniewa Ziobry oraz Patryka Jakiego. Drugi z wymienionych zyskał najwięcej
i dominuje w skali kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here