Największe zainteresowanie w minionym dniu przyciągało przesłuchanie Donalda Tuska przed warszawskim sądem w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. Na wysokim poziomie utrzymuje się także popularność protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, który odbywa się w Sejmie. Oprócz tego nieco uwagi przykuwał hashtag #KoalicjaObywatelska.

Donald Tusk

Donald Tusk zeznawał wczoraj w procesie Tomasza Arabskiego i czterech innych urzędników w sprawie organizacji wizyt państwowych
w Katyniu w kwietniu 2010 roku. W czasie jawnej części przesłuchania przewodniczący Rady Europejskiej powiedział, że w kompetencjach premiera nie leżała organizacja logistyczna przedsięwzięć tego rodzaju i nie odpowiadał on politycznie za organizację wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. Zasięg i wzmianki dla hasła „Tusk”:

W top wpływu widoczne były zarówno profile krytyczne wobec strony rządzącej, jak i te nastawione negatywnie do obecnej opozycji.

W temacie tym, oprócz komunikatów informacyjnych, widoczne były żywe dyskusje polityczne, w których według zebranych danych przeważała narracja negatywna wobec postaci Donalda Tuska.

Protest opiekunów

Protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie trwa. Według Iwony Hartwich, członkini Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych, opuszczą oni sejmowe korytarze dopiero w momencie gdy rozpoczną się pracę nad stosowną ustawą. Protestujący zaznaczyli, że nie zgadzają się na propozycję premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych (daninę pochodzącą od osób najlepiej zarabiających). Zasięg i wzmianki dla hasła „niepełnosprawnych”:

Największe zasięgi generowały profile informacyjne, a także te krytyczne wobec obecnej władzy.

Oprócz komunikatów informacyjnych, relacji z przebiegu wydarzeń oraz głosów poparcia dla protestujących, widoczne były żywe dyskusje dotyczące bieżącej sytuacji politycznej.

#KoalicjaObywatelska

Wczoraj Platforma Obywatelska i Nowoczesna pod wspólnym szyldem ogłosiły, że ich kandydatem na prezydenta Poznania będzie Jacek Jaśkowiak (obecnie sprawujący ten urząd). W związku z tą okolicznością, zwiększyło się zainteresowanie hashtagiem #KoalicjaObywatelska.

Top wpływu w obrębie tego hashtaga zostało zdominowane przez profile opozycyjne, a także te krytyczne wobec partii rządzącej.

Zdecydowaną większość wpisów w tym temacie stanowiły komunikaty informacyjne.

Komentarz

Hasło „Koalicja Obywatelska” funkcjonowało głównie pod postacią hashtaga w social media i uzyskało niewielkie zainteresowanie poza nimi. „Protest niepełnosprawnych” utrzymuje się na stabilnym, umiarkowanym poziomie popularności, która w ostatnim czasie delikatnie wzrastała. W skali kraju jednak zdecydowanie dominował Donald Tusk.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here