Największe zainteresowanie w ubiegłym dniu przykuwało przesłuchanie Jana Rostowskiego przed komisją śledczą ds. Amber Gold. Wysoką popularność uzyskał także protest odbywający się pod Sejmem. Oprócz tego umiarkowanie wysokie notowania uzyskał Stanisław Piotrowicz.

Jan Rostowski

Przed komisją śledczą stanął wczoraj Jan Rostowski, były minister finansów w rządzie PO-PSL. Całość przesłuchania trwała ponad 9 godzin. Według informacji podanych przez Rostowskiego, o istnieniu spółki dowiedział się on pod koniec maja 2012, z oficjalnej notatki ówczesnego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka. Zawierała ona m.in. informacje o tym, że Amber Gold jest w istocie piramidą finansową, a środki są wyprowadzane do spółki OLT Express. Rostowski miał przekazać tę informację Donaldowi Tuskowi, natomiast o współpracy jego syna z OLT Express dowiedział się późno, z prasy. Komisja pytała także m.in. o Andrzeja Parafianowicza, ówczesnego wiceministra finansów, nieprawidłowości w kontrolach Urzędu Skarbowego oraz przeciągany brak sankcji wobec małżeństwa P. Zasięg i wzmianki dla hasła „Rostowski”:

Największe zasięgi w tym temacie generowały profile informacyjne. Widoczne były także zarówno źródła krytyczne wobec strony rządzącej, jak i jej przychylne.

W obrębie tego tematu widoczne były gorące spory polityczne. Wśród wypowiedzi pojawiały się zarówno słowa krytyki pod adresem komisji, jak i samego przesłuchiwanego.

Protest pod Sejmem

Wczoraj przed Sejmem zorganizowano wspólny protest KOD-u, Obywateli RP i inicjatywy Strajk Kobiet, pod wspólnym hasłem #SejmJestNasz. Jest on bezpośrednio powiązany z reformą sądownictwa. Wydarzenia te budziły wiele kontrowersji – m.in. za sprawą blokady Sejmu dla osób nieupoważnionych, a także wwożenia ludzi na jego teren w samochodowym bagażniku przez posłów Nowoczesnej. Zasięg i wzmianki dla hasła „pod Sejmem”, wraz z odmianami w języku polskim:

Największe zasięgi w tym temacie uzyskały profile informacyjne oraz te krytyczne wobec obecnej władzy.

W obrębie tego tematu widoczne były liczne spory polityczne. Oprócz komunikatów informacyjnych oraz głosów poparcia dla protestujących, widoczna była także wysoka liczba wpisów negatywnych wobec manifestacji i środowisk opozycyjnych.

Stanisław Piotrowicz

W środę komisja sprawiedliwości i praw człowieka wysłuchiwała informacji Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara na temat stanu wolności i praw człowieka w Polsce. W czasie gdy Bodnar krytykował Trybunał Konstytucyjny, przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz przerwał jego wypowiedź, zarzucając mu upolitycznienie, po czym, mimo protestów posłów opozycji, zakończył posiedzenie. Zasięg
i wzmianki dla hasła „Piotrowicz”:

Największe zasięgi w tym temacie generowały profile informacyjne, a także te krytyczne wobec partii rządzącej.

W obrębie tego tematu widoczne były przede wszystkim wpisy krytyczne wobec PiS oraz samego Piotrowicza.

Komentarz

Stanisław Piotrowicz uzyskał w ostatnim czasie zauważalny wzrost popularności, jednak w minionym dniu zatrzymała się ona na przeciętnym poziomie. Protest pod Sejmem przykuwał umiarkowane zainteresowanie społeczności internetowej, ale stanowił najważniejszy temat
w województwie mazowieckim. Najwyższe wyniki uzyskał Jan Rostowski, który dominował w większości regionów kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here