Miniony dzień upłynął umiarkowanie spokojnie pod względem medialnego ruchu w sieci. Największe zainteresowanie społeczności internetowej przyciągał program #Wisła związany z pozyskaniem przez Polskę nowoczesnego uzbrojenia. Wysoką popularność uzyskał również najnowszy sondaż przeprowadzony przez Kantar Millward Brown. Nieco uwagi przykuwała też tzw. #KonstytucjaDlaNauki.

#KonstytucjaDlaNauki

Reforma szkolnictwa wyższego nazywana „Konstytucją dla Nauki” jest sztandarowym projektem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz samego ministra Jarosława Gowina. Projekt ten został także oficjalnie wsparty przez Jarosława Kaczyńskiego. Konstytucja dla Nauki zakłada m.in. zmiany w modelu kształcenia doktorantów, zwiększenie roli rektorów, a także rozwój uczelni regionalnych.

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne i te związane z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Widoczny był także profil Polski Razem oraz głos posłanki PO Kingi Gajewskiej.

Większość wpisów w tym temacie stanowiły komunikaty informacyjne.

Sondaż Kantar Millward Brown

W mediach zawrzało w związku z najnowszym sondażem poparcia dla partii politycznych zrealizowanego przez Kantar Millward Brown na zlecenie TVN 24. Według badania, Prawo i Sprawiedliwość odnotowało spadek aż o 12 punktów procentowych, do 28%. Drugie miejsce należało do Platformy Obywatelskiej z wynikiem 22%, a trzecie do ruchu Kukiz’15 z wynikiem 10%. Warty odnotowania wzrost zanotowało także SLD, które ostatecznie uzyskało 9% poparcia i znalazło się na czwartej pozycji. Zasięg i wzmianki dla hasła „Kantar”:

Największe zasięgi w tym temacie generowały profile informacyjne oraz te nieprzychylne stronie rządzącej. Widoczny był także głos Stanisława Janeckiego.

Internauci w związku z tym tematem najczęściej dyskutowali o bieżących kwestiach politycznych.

Program #Wisła

„Wisła” to nazwa projektu budowy tzw. tarczy antyrakietowej na terenie Polski. W ostatnich dniach podpisano umowę na zakup systemu obrony powietrznej Patriot. Jest to dopiero pierwsza faza projektu, który jest jednocześnie największa inwestycją w historii polskiej armii. Zasięg i wzmianki dla hashtaga #Wisła:

Największe zasięgi w obrębie tego hashtaga odnotowały profile informacyjne (w tym: skupione na tematyce wojskowej) oraz rządowe.

Oprócz komunikatów informacyjnych, widoczne były także dyskusje Polaków na temat obronności kraju.

Komentarz

Hasło „Program Wisła” Uzyskało umiarkowany wzrost zainteresowania. Największy skok popularności przypadł w udziale hasłom „Kantar”
i „Konstytucja dla Nauki”. Pierwsze z wymienionych zdecydowanie dominowało w skali kraju, drugie natomiast przyciągało wysokie zainteresowanie we wschodniej części Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here