Największe zainteresowanie w pierwszym dniu sierpnia budził hashtag #PowstanieWarszawskie. Umiarkowanie wysoką popularność odnotowały także tematy wypowiedzi Lecha Wałęsy skierowanej do Jarosława Kaczyńskiego oraz rozwiązania tzw. marszu ONR.

#PowstanieWarszawskie

W dzień 74. rocznicy Powstania Warszawskiego, w całym kraju miały miejsce wydarzenia upamiętniające. O godzinie 17:00 w Polsce zawyły syreny. Organizowano także różnego rodzaju apele pamięci i lokalne uroczystości. Na Kopcu Powstania Warszawskiego rozpalono także Ognisko Pamięci, które będzie płonąć przez symboliczne 63 dni.

Najwyższy zasięg w tym temacie uzyskały profile TVP Info. W dalszej części zestawienia widoczne były m.in. źródła konserwatywne, historyczne, inne profile informacyjne, profil Patryka Jakiego oraz krytyczny wobec strony rządzącej profil Sokzburaka.

Internauci publikowali znaczną liczbę zdjęć z obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Widoczne były także różnego rodzaju relacje oraz wpisy informacyjne. Nie zabrakło jednak również sporów politycznych.

Lech Wałęsa

W swoim wpisie na Facebooku zaadresowanym do Jarosława Kaczyńskiego, Lech Wałęsa mówił m.in. o chęci pojednania się z nieprzyjaciółmi oraz pozostawienia po sobie porządku. Wałęsa wspomniał także, że wybacza „prowokację pod nazwą Teczki Kiszczaka”. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w Gdańsku trwa proces, który Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie za obraźliwe jego zdaniem wpisy, które Wałęsa publikował w sieci. Zasięg i wzmianki dla hasła „Wałęsa”:

Najwyższe zasięgi w tym temacie osiągał satyryczny profil publikujący memy z byłym prezydentem. W dalszej części zestawienia widoczne były źródła informacyjne, a także profil prorządowy.

Oprócz publikacji profilu „Lech Wałęsa lubi to”, w obrębie tego tematu widoczne były spory polityczne o umiarkowanym natężeniu oraz liczne wpisy krytyczne wobec Lecha Wałęsy.

ONR

Marsz Powstania Warszawskiego zorganizowany przez środowiska narodowe został rozwiązany na podstawie decyzji pełnomocnika prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz. Powodem miało być używanie środków pirotechnicznych, a także koszulka z przekreślonym sierpem
i młotem, którą ubrał jeden z uczestników. Po pewnym czasie, maszerującym pozwolone jednak dokończyć pochód, a cała sprawa została okrzyknięta przez Roberta Winnickiego z Ruchu Narodowego „prowokacją Hanny Gronkiewicz-Waltz”. Do sprawy na Twitterze odniósł się także szef MSWiA Joachim Brudziński, który w krytycznych wobec warszawskiego ratusza słowach potwierdził powód przerwania marszu. Zasięg i wzmianki dla hasła „ONR”:

W top wpływu w większości widoczne były źródła krytyczne wobec ideologii prawicowej, ale nie zabrakło także profili o charakterze narodowym.

W obrębie tego tematu widoczne były żywe spory polityczne.

Komentarz

Lech Wałęsa odnotował umiarkowanie wysoki wzrost zainteresowania i w poniższym zestawieniu dominował w skali kraju. Widoczna była także popularność hasła „ONR”, które było tematem przewodnim w województwie mazowieckim.

Powstanie Warszawskie było najważniejszym tematem w całej Polsce.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here