Mimo widocznego spadku zainteresowania, protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie zainteresowania. Nieco uwagi społeczności internetowej przyciągał także Piotr Gliński oraz hashtag #EKG2018.

Protest niepełnosprawnych

Protest na korytarzach Sejmu trwa już 28 dni. W odpowiedzi na postulaty protestujących, parlament uchwalił ustawę podnosząca rentę socjalną z 865,03 zł do 1029,80 zł. Wprowadzono także szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Protestujący podkreślają jednak, że nie oczekują świadczeń rzeczowych, ale dodatku wypłacanego w gotówce. Zasięg i wzmianki dla hasła „niepełnosprawnych”:

Oprócz profili informacyjnych, w top wpływu wyraźnie zaznacza się głos profili krytycznych wobec strony rządzącej, a także związanych
z opozycją.

W sieci toczą się liczne dyskusje odnośnie przebiegu protestu oraz jego natury. Część wpisów była także negatywna wobec protestujących.

#EKG2018

Wczoraj w Katowicach rozpoczął się X Europejski Kongres Gospodarczy. Na wydarzeniu obecni byli m.in. prezydent Katowic Marcin Krupa, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W top wpływu dominowały profile informacyjne, w tym ekonomiczne i lokalne. Widoczny był także głos Ryszarda Petru.

Wśród wypowiedzi internautów dominowały podawane dalej komunikaty informacyjne.

Piotr Gliński

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zapowiedział zmiany w funkcjonowaniu Polskiej Fundacji Narodowej, nie udzielił jednak informacji jakie konkretnie działania zostaną podjęte. Gliński mówił także o konieczności zakupu przez ministerstwo kultury około 300 tysięcy przedmiotów w ramach zabezpieczenia ich stałego pobytu w Polsce. Mowa m.in. o pamiątkach polskich arystokratów, w tym „Damie z gronostajem” Leonarda da Vinci. Zasięg i wzmianki dla hasła „Gliński”:

Oprócz profili informacyjnych, największe zasięgi osiągały te nieprzychylne stronie rządzącej.

Poza wpisami o charakterze informacyjnym, widoczne były spory polityczne, w których pojawiały się słowa krytyki odnośnie ministra kultury.

Komentarz

Piotr Gliński uzyskał stosunkowo niewielki wzrost zainteresowania. Popularność tematu „EKG 2018” była raczej umiarkowana. Protest niepełnosprawnych wciąż przyciąga bardzo wysoką uwagę społeczności internetowej i wyraźnie dominował w skali kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here