17 dzień kwietnia przyniósł przede wszystkim bardzo popularne informacje dotyczące tematu Puszczy Białowieskiej. Nieco zainteresowania uzyskała również spółka Solvere, a także postać Jana Śpiewaka.

Puszcza Białowieska

Wczoraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie wycinki Puszczy Białowieskiej. Według tej decyzji, Polska złamała prawo (nie wypełniła zobowiązań wynikających z dyrektyw siedliskowej i ptasiej), a usuwanie drzew nie może być uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza. Od wyroku nie ma odwołania, nie wiąże się on jednak z żadnymi karami finansowymi bo
z Puszczy wycofano już ciężki sprzęt. Sankcje finansowe mogłyby pojawić się w przypadku wznowienia wycinki drzew. Zasięg i wzmianki dla hasła „Puszczy Białowieskiej”:

Największy zasięg w tym temacie uzyskiwały profile informacyjne. Widoczne były także głosy należące do źródeł krytycznych wobec strony rządzącej oraz organizacji ekologicznych.

Oprócz komunikatów informacyjnych, w obrębie tego tematu widoczne były żywe dyskusje polityczne.

Solvere

Posłowie Nowoczesnej złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze Prawa i Sprawiedliwości
w związku z zawarciem umów ze spółką Solvere, które miałyby okazać się nieważnymi w świetle prawa. Firma ta przygotowywała m.in. kampanię billboardową „Sprawiedliwe sądy” na zlecenie Polskiej Fundacji Narodowej. Zasięg i wzmianki dla hasła „Solvere”:

W temacie tym, oprócz profili informacyjnych, widoczne były źródła przychylne opozycji oraz krytyczne wobec strony rządzącej.

W dyskursie dominowały opinie krytyczne wobec obecnej władzy.

Jan Śpiewak

Wczoraj działacz społeczny Jan Śpiewak zapowiedział, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta Warszawy. Mówił on m.in. o wielkiej koalicji, jaką chciałby tworzyć z Partią Razem, Zielonymi i innymi ruchami miejskimi. Kandydatura ta z założenia ma stanowić alternatywę dla twarzy pochodzących z dwóch głównych obozów partyjnych. Zasięg i wzmianki dla hasła „Jan Śpiewak”:

Top wpływu w obrębie tego tematu zostało zdominowane przez źródła informacyjne (także lokalne).

Poza komunikatami informacyjnymi, w tym temacie widoczne były dyskusje polityczne, a także głosy poparcia dla kandydatury Jana Śpiewaka.

Komentarz

Hasła „Solvere” i „Jan Śpiewak” uzyskały w ostatnim czasie podobną, raczej przeciętną popularność. Fraza „Puszcza Białowieska” uzyskała umiarkowany wzrost zainteresowania i dominowała w skali kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here