Największe zainteresowanie użytkowników sieci w minionym dniu budziło odrzucenie wniosku prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego związanego ze zmianami w konstytucji. Stosunkowo wysoką popularność osiągały także tematy związane
z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Małgorzatą Gersdorf.

Referendum konstytucyjne

Wniosek prezydenta Andrzeja Dudy dotyczący przeprowadzenia 10 i 11 listopada referendum konsultacyjnego zawierającego pytania
o zapisy konstytucji, został odrzucony przez Senat. 10 senatorów poparło wniosek, 30 było przeciw, a 52 wstrzymało się od głosu (w tym senatorowie z ramienia PiS). Zasięg i wzmianki dla hasła „referendum”:

Największe zasięgi w tym temacie generowały profile informacyjne oraz te krytyczne wobec obecnej władzy.

Wśród wypowiedzi internautów widoczne były przede wszystkim wpisy krytyczne wobec partii rządzącej.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że irlandzki sąd miał podstawy, aby odmówić stronie polskiej ekstradycji mężczyzny obywatelstwa polskiego, za którym wydano Europejski Nakaz Aresztowania za przemyt narkotyków. Powodem takiej decyzji były
obawy o zagrożenie praworządności w Polsce. Jednocześnie według tego orzeczenia, każdy sąd w Unii Europejskiej musi samodzielnie zdecydować, czy polski wymiar sprawiedliwości zapewnia sądzonemu prawo do niezależnego sądu i niezawisłych sędziów. Zasięg i wzmianki dla hasła „TSUE”:

Największe zasięgi w tym temacie generowały profile informacyjne i dziennikarskie, a także te krytyczne wobec strony rządzącej.

W obrębie tego tematu widoczne były żywe spory polityczne.

Andrzej Celiński

O kandydacie SLD na urząd prezydenta Warszawy zrobiło się głośno, ze względu na jego spór z Janem Śpiewakiem (innym kandydatem). Przyczynkiem konfliktu była wypowiedź drugiego z wymienionych dotycząca warszawskiej reprywatyzacji. Andrzej Celiński za pośrednictwem Facebooka w niewybrednych słowach odniósł się do zarzutów Śpiewaka. Zasięg i wzmianki dla hasła „Celiński”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne. Widoczne były także zarówno źródła konserwatywne, jak i te krytyczne wobec partii rządzącej.

W obrębie tego tematu widoczne były dyskusje polityczne o stosunkowo niewielkim natężeniu.

Komentarz

Andrzej Celiński uzyskał umiarkowany wzrost popularności. Hasło „TSUE” odnotowało stosunkowo wysoki skok zainteresowania i w tym zestawieniu dominowało w skali kraju.

Temat referendum był zdecydowanie najpopularniejszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here