Największe zainteresowanie w ostatnim czasie budzi zamieszanie powiązane z reformą sądownictwa, które dotknęło Sąd Najwyższy. Stosunkowo wysoką popularność odnotowały też informacje na temat Viktora Orbána. Nieco uwagi społeczności internetowej przyciągał również temat GetBack.

Sąd Najwyższy

Według ostatnich doniesień medialnych, Sąd Najwyższy wystosował kolejne dwa pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a także wniósł o zastosowanie trybu przyspieszonego. Dziś także funkcję I Prezesa Sądu Najwyższego miał objąć sędzia Dariusz Zawistowski, natomiast według słów samego zainteresowanego, Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego pozostaje prof. Małgorzata Gersdorf, która dziś w standardowym trybie pojawiła się w pracy. Trwa także rozprawa, w której orzekają sędziowie, którzy przekroczyli 65 rok życia (a więc w myśl nowych przepisów powinni zostać odesłani na emeryturę). Zasięg i wzmianki dla hasła „Sądu Najwyższego”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne i dziennikarskie, a także źródła krytyczne wobec strony rządzącej.

W obrębie tego tematu widoczne były żywe spory polityczne oraz udostępniane dalej komunikaty informacyjne.

Viktor Orbán

Wczoraj w Parlamencie Europejskim odbywała się debata na temat praworządności na Węgrzech – także w tym przypadku PE rozważa możliwość uruchomienia artykułu 7. W debacie brał udział premier Węgier Viktor Orbán. Frakcje socjalistów, liberałów i zielonych zarzucały mu łamanie unijnych traktatów, podczas gdy sam Orbán oskarżał mówców o obrazę honoru węgierskiego narodu. Premier Węgier dodał też, że „Węgry będą skazane, ponieważ nasi obywatele zdecydowali, że nasz kraj nie będzie krajem migrantów. Nie poddamy się szantażowi”. Zasięg i wzmianki dla hasła „Orban”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne i dziennikarskie, choć w top wpływu pojawiły się też głosy eurosceptyczne (np. profil Jacka Saryusza-Wolskiego).

W obrębie tego tematu widoczne były spory polityczne o umiarkowanym natężeniu oraz wypowiedzi krytyczne wobec Unii Europejskiej.

GetBack

W ostatnim czasie do przestrzeni medialnej, za sprawą licznych publikacji, powrócił temat spółki GetBack. Magazyn TVN24 „Czarno na białym” opublikował materiał o kulisach całej afery. Straty poniesione przez klientów spółki mogą sięgać nawet 3 miliardów złotych. Trwają też rozmowy z rządem na temat pomocy dla ludzi, którzy stracili oszczędności życia, ale póki co nie padły żadne konkrety. Dziś prezes firmy, Przemysław Dąbrowski, wystosował też pismo do obligatariuszy, w którym zapewnia, że ich sytuację poprawiłoby dołączenie do układu wierzycieli zabezpieczonych. Zasięg i wzmianki dla hasła „GetBack”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne (w tym te związane ze światem biznesu) oraz profile Nowoczesnej.

W obrębie tego tematu toczyły się żywe dyskusje, często negatywne, dotyczące rynku finansowego oraz samej spółki.

Komentarz

Viktor Orbán odnotował nieznaczny wzrost popularności w polskim Internecie. Tematy związane z Sądem Najwyższym osiągały umiarkowane wyniki, natomiast najwyższy skok popularności odnotowała fraza „GetBack”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here