W minionym dniu najwyższe zainteresowanie internautów wzbudzały komunikaty dotyczące zamieszania wokół organizacji uroczystości obchodów pierwszej bitwy II Wojny Światowej pod Westerplatte. Wysoką popularność osiągały także informacje dotyczącej możliwości zawetowania przez prezydenta nowej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Nieco uwagi społeczności internetowej uzyskał też Grzegorz Schetyna.

Westerplatte

Według komunikatu Ministerstwa Obrony Narodowej, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz skłamał mówiąc, że wojsko zostało zaproszone na uroczystości upamiętniające wydarzenia pod Westerplatte z 1 września 1939. MON wystosowało także oficjalną notę nawołującą do zmiany decyzji w sprawie przywrócenia obecności wojskowej podczas uroczystości mających się odbyć 1 września 2018 roku. Sam Adamowicz wyjaśnia natomiast, że na razie zaproszono tylko cztery najważniejsze osoby w państwie, a kolejne zaproszenia zostaną rozesłane wkrótce. Prezydent Gdańska oświadczył także, że nie widzi problemów, żeby asysta wojskowa była obecna na wydarzeniu, ale pod warunkiem, że Apel Poległych odczytają harcerki i harcerze. Zasięg i wzmianki dla hasła „Westerplatte”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne. Widoczne był także: głos prezydenta miasta, wpisy oficjalnego profilu MON oraz głosy krytyczne wobec strony rządzącej.

W obrębie tego tematu widoczne były komunikaty informacyjne oraz spory polityczne o umiarkowanie wysokim natężeniu.

Ordynacja wyborcza do PE

Według ostatnich doniesień medialnych, istnieje duża szansa, że prezydent Andrzej Duda zawetuję nowelizację ustawy dotyczącej ordynacji wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tego rodzaju możliwość ogłosił sam prezydent, a jednym z głównych problemów, jego zdaniem, są zapisy wykluczające z wyborów mniejsze partie. Opozycja uważa natomiast całą sprawę za ustawkę PiS i prezydenta. Zasięg
i wzmianki dla hasła „ordynacji”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne i dziennikarskie. Widoczne były także źródła krytyczne wobec partii rządzącej.

W obrębie tego tematu widoczna była znaczna liczba komunikatów informacyjnych. Pojawiały się także głosy krytyczne wobec partii rządzącej.

 

Grzegorz Schetyna

Lider PO odnotował podwyższony poziom zainteresowania w związku z ostatnią wizytą w studiu programu „Fakty po faktach” w TVN24. Największą popularnością cieszyły się jego słowa dotyczące walki o fotel prezydenta Warszawy. Według słów Schetyny, są to najpoważniejsze wybory w największym polskim mieście. Zaskoczenie wywołało stwierdzenie, że kandydat PO Rafał Trzaskowski nie jest
w tym wyścigu faworytem, ale bardzo chce wygrać i stara się osiągnąć swój cel. Lider Platformy Obywatelskiej mówił także m.in. o tym, że liczy na porozumienie między prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, a szefem MON Mariuszem Błaszczakiem w sprawie organizacji obchodów rocznicy rozpoczęcia II Wojny Światowej na Westerplatte oraz skomentował szansę na zawetowanie nowej ordynacji dla wyborów europejskich. Zasięg i wzmianki dla hasła „Schetyna”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne. Oprócz tego w top wpływu widoczne były także profile przychylne opozycji oraz krytyczne wobec strony rządzącej.

W obrębie tego tematu widoczne były liczne podawane dalej komunikaty informacyjne, komentarze krytyczne wobec PiS oraz spory polityczne o niewielkim natężeniu.

Komentarz

Grzegorz Schetyna odnotował niewielki skok popularności. Zainteresowanie tematem ordynacji wyborczej wzrastało falowo, choć ostatecznie było raczej przeciętne. Najwięcej uwagi społeczności internetowej przyciągał temat Westerplatte, który dominował w całym kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here