KOMENTARZ: Święta w sieci – Stanisław Gawłowski, Julia Przyłębska, #BożeNarodzenie

0
223

Święta upłynęły stosunkowo spokojnie pod względem medialnego ruchu w sieci. Uwagę internautów przyciągał temat śledztwa w sprawie posła PO Stanisława Gawłowskiego. Nieco popularności uzyskała prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska, której tygodnik „Sieci” nadał tytuł Człowieka Wolności 2017 roku. Co naturalne, wysoki poziom zainteresowania osiągnął hashtag #BożeNarodzenie.

Stanisław Gawłowski

Prokuratura Krajowa poinformowała o przeszukaniu mieszkań oraz biur poselskich sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej, Stanisława Gawłowskiego. Czynności były prowadzone w związku z podejrzeniem przyjęcia przez posła łapówki w czasie gdy pełnił funkcję wiceministra środowiska w rządzie PO-PSL. Prokurator Generalny wystąpił do Marszałka Sejmu z wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej, zatrzymania go, a także tymczasowego aresztu. Zasięg i wzmianki dla hasła „Gawłowski”:

Największy wpływ w tym temacie miały profile informacyjne. Większość najaktywniejszych autorów zajmuje raczej krytyczne stanowisko wobec posła.

W najpopularniejszych źródłach opisujących sprawę dominują komunikaty informacyjne.

Julia Przyłębska

Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska, otrzymała tytuł Człowieka Wolności Tygodnika „Sieci” w 2017 roku. Wyróżnienie jest nadawane przez czytelników oraz kapitułę nagrody. Zasięg i wzmianki dla hasła „Przyłębska”:

Największe zasięgi w tym temacie generują profile informacyjne. Widoczny był także głos krytyczny wobec strony rządzącej.

W związku z tym wydarzeniem wśród internautów rozgorzały żywe dyskusje polityczne. Sporo komentarzy odnosi się także w sposób negatywny do osoby prezes Trybunału Konstytucyjnego.

#BożeNarodzenie

W okresie świątecznym hashtag #BożeNarodzenie uzyskał wysoką popularność wśród użytkowników sieci.

Wśród profili niezwiązanych ze światem polityki, widoczny był głos profilu Prawicowy Internet. Aktywność internautów zdominowana była przez nastrój towarzyszący świętowaniu.

Komentarz

Stanisław Gawłowski uzyskał zwyżkę zainteresowania, jednak jego wysoki poziom był jedynie chwilowy. Julia Przyłębska przyciągała raczej niewielką uwagę społeczności internetowej.

Hasło „Boże Narodzenie” najwyższą popularność uzyskało w wigilijne popołudnie. Poziom zainteresowania tematem w późniejszym okresie, w sposób systematyczny, wyraźnie zanikał. Hasło to dominowało w skali kraju.