Za sprawą akcji KOD, hasło „konstytucja” uzyskało w weekend 3-5.08 najwyższą popularność. Wysokie zainteresowanie wygenerowała także wypowiedź prezez Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej z piątku. Podwyższony poziom uwagi społeczności internetowej odnotowała także rocznica Rzezi Woli.

Julia Przyłębska

W swoim piątkowym oświadczeniu prezes TK Julia Przyłębska powiedziała, że sędziowie Sądu Najwyższego naruszyli konstytucję oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Była to jej bezpośrednia odpowiedź na zawieszenie wykonania części przepisów dotyczących sędziów SN i jednoczesnego skierowania zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie. Zasięg i wzmianki dla hasła „Przyłębska”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne, a także źródła krytyczne wobec partii rządzącej.

W obrębie tego tematu widoczne były gorące spory polityczne.

Konstytucja

Hasło „Konstytucja” stało się w ostatnich dniach popularne m.in. za sprawą akcji KOD, w ramach której pomniki w całym kraju były ubierane w koszulki i plakaty organizacji z omawianym słowem. Na swoim koncercie w Gdańsku Roger Waters (współtwórca grupy Pink Floyd) na telebimie wyświetlił hasła nawołujące do obrony praworządności w Polsce („Uwolnić media! Uwolnić sądy! Konstytucja!”), a także listę „faszystowskich” polityków, wśród których znalazł się Jarosław Kaczyński. Zasięg i wzmianki dla hasła „Konstytucja”:

Największe zasięgi w tym temacie generowały źródła krytyczne wobec partii rządzącej, a także profile informacyjne.

W obrębie tego tematu widoczne były żywe spory o charakterze politycznym. Wysoka liczba wpisów krytykowała postępowanie obecnej władzy, ale pojawiały się także liczne wypowiedzi negatywnie oceniające działania opozycji oraz organizacji z nią związanych. Krytykowano także wystąpienie Rogera Watersa.

Rzeź Woli

W związku z rocznicą Rzezi Woli, która trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 r. w niedzielę odbywały się uroczystości upamiętniające to wydarzenie, m.in. przy pomniku pamięci mieszkańców Woli zamordowanych podczas Powstania Warszawskiego. W swoim liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda napisał, że te tragiczne wydarzenia miały być karą za upominanie się Polaków o swoją wolność
i niepodległe państwo. Według słów prezydenta, zbrodnia ta stanowiła także jeden z największych mordów na ludności cywilnej w czasie II wojny światowej. Duda wspomniał też, że winni nie zostali ukarani, a prawda o  była przez lata przemilczana. Według różnych danych, w masowych egzekucjach zginęło od 40 do 60 tysięcy mieszkańców dzielnicy. Zasięg i wzmianki dla hasła „Rzeź Woli”:

Największe zasięgi w tym temacie generowały profile TVP Info. W dalszej części zestawienia widoczne były przede wszystkim źródła konserwatywne, narodowe i patriotyczne. Pojawiały się także profile informacyjne i dziennikarskie.

W obrębie tego tematu widoczne były komunikaty informacyjne związane z samym wydarzeniem oraz uroczystościami upamiętniającymi,
a także dyskusje o podłożu historycznym.

Komentarz

Zainteresowanie osobą Julii Przyłębskiej uzyskało raczej przeciętny poziom. Bardzo wysoką popularność odnotowało hasło „Rzeź Woli”, natomiast w skali całego kraju dominowała fraza „Konstytucja”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here