W weekend 25-27.05 największą uwagę społeczności internetowej przyciągał protest rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, który zakończył się po 40 dniach. Stosunkowo wysokie zainteresowanie generowały także wiadomości dotyczące Krzysztofa Brejzy oraz Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Protest niepełnosprawnych

Po 40 dniach protest, który miał miejsce w sejmowych korytarzach został zawieszony. Finalnie protestujący wywalczyli m.in. podniesienie renty socjalnej o 130 złotych netto oraz możliwość korzystania ze świadczeń zdrowotnych i zakupów poza kolejnością. Nie spełniono postulatu dotyczącego dodatku o wartości 500 złotych, ale rząd obiecuje pakiet rozwiązań, które będą zawierać także kwotę tego pułapu. Zasięg i wzmianki dla hasła „niepełnosprawnych”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile krytyczne wobec strony rządzącej oraz te o charakterze informacyjnym.

W obrębie tego tematu widoczne były emocjonalne dyskusje polityczne oraz związane z przebiegiem protestu.

Krzysztof Brejza

W nocy z piątku na sobotę przy kamienicy, w której mieszka poseł PO wybuchł pożar. Sam zainteresowany zawiadomił policję o próbie zabójstwa jego i jego rodziny. Szef MSWiA Joachim Brudziński poprosił Komendanta Głównego Policji i Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o informacje w tej sprawie. Według jego słów każda sytuacja, w której potencjalnie zagrożone jest życie czy bezpieczeństwo Parlamentarzysty RP traktowane jest z należytą powagą. Zasięgi i wzmianki dla hasła „Brejza”:

Największe zasięgi w tym temacie uzyskiwały profile informacyjne, należące do opozycji, a także krytyczne wobec strony rządzącej.

W dyskusjach obecne były głównie komunikaty informacyjne oraz opinie krytyczne względem PiS.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO

Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w gmachu polskiego parlamentu rozpoczęła się w piątek w południe. Dziś mija ostatni dzień tego wydarzenia. Posiedzenia dotyczyły m.in. spraw obronności (w tym: w kontekście zagrożeń hybrydowych), gospodarki, a także polityki międzynarodowej. Zasięg i wzmianki dla hasła „NATO”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne (w tym także oficjalne profile rządowe). Widoczne były również głosy krytyczne wobec obecnej władzy.

W obrębie tego tematu widoczne były przede wszystkim komunikaty informacyjne oraz spory dotyczące bieżących wydarzeń politycznych.

Komentarz

Największy skok zainteresowania uzyskał Krzysztof Brejza, nie dominował on jednak w żadnym z regionów kraju. Prawie w całej Polsce największa popularnością cieszyły się tematy związane z NATO. Protest niepełnosprawnych przyciągał umiarkowany poziom uwagi społeczności internetowej i był dominującym tematem w województwie opolskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here