Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz zjawiska “fake news” w polityce. Zapraszamy do lektury.

500 plus zawieszone? Ministerstwo dementuje: uwaga na fake news

onet.pl, 9 grudnia 2020 r. W sieci pojawił się komunikat stwierdzający, że wypłaty 500 plus zostają wstrzymane od stycznia “w związku z problemami budżetowymi, związanymi z pandemią koronawirusa”. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zdementowało te doniesienia.

“W związku z problemami budżetowymi, związanymi z pandemią koronawirusa, wypłaty 500+ zostają wstrzymane od 01.01.2021. Rząd aktualnie pracuje nad alternatywnymi rozwiązaniami w postaci ulg podatkowych dla osób wychowujących dzieci” – taki komunikat, bardzo podobno do tych, które znajdują się na stronach rządowych, pojawił się w internecie. Wzbudziło to zaniepokojenie wielu rodzin.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapewniło jednak, że program nie zostanie zawieszony. Czytaj więcej…


Wotum nieufności dla Jarosława Kaczyńskiego. Burzliwa debata. Sejm zagłosował

wiadomosci.wp.pl, 9 grudnia 2020 r. Sejm zagłosował w środę późnym wieczorem nad wnioskiem o wotum nieufności dla wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Po niemal dwugodzinnej debacie większością głosów został on odrzucony. Za odwołaniem przewodniczącego Komitetu ds. Bezpieczeństwa było 216 posłów, przeciw opowiedziało się 233.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Jarosława Kaczyńskiego złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej. Szef PO Borys Budka mówił, że jego podstawą jest “pięć grzechów” wicepremiera Kaczyńskiego. Wśród nich wymienił “gwałtowne pogorszenie bezpieczeństwa Polek i Polaków”; “nieprzewidywalność”; “zniszczenie instytucji państwowych”; “pięć lat wyprowadzania Polski z UE” oraz “dzielenie i skłócenie Polaków”. Czytaj więcej…


Narodowe strategie szczepień na covid

polityka.pl, 8 grudnia 2020 r. Na tle innych państw, polski rząd i zespół, który pracował nad strategią Narodowego Programu Szczepień w ciszy ministerialnych gabinetów i niemal w utajnieniu, wydaje się znowu spóźniony.

Szczepionki na Covid-19 dają nadzieję, że odzyskamy kontrolę nad pandemią. Ale strategie szczepień muszą być mądrze zaplanowane. Jak robią to inni, a jak zabiera się do tego nasz rząd?

Jeszcze niedawno, latem tego roku, w badaniach sondażowych prowadzonych przez Uniwersytet Jagielloński aż 73 proc. Polaków oczekiwało z utęsknieniem szczepionki na Covid-19. Wszyscy się tym wynikiem ekscytowali, licząc po cichu na to, że pandemia zdołała odmienić krytyczne nastawienie Polaków do szczepień.

Wzmożone zainteresowanie szczepionkami przeciwko grypie na przełomie września i października dodatkowo te nadzieje uprawdopodobniło, ale ostatecznie okazały się płonne. Bo gdy szczepionka rzeczywiście jest już w zasięgu ręki (Wielka Brytania zaczęła szczepić swoich obywateli w tym tygodniu, my mamy pójść w ich ślady za około półtora miesiąca), gotowość do jej przyjęcia radykalnie się zmniejszyła – jak wynika z ostatnich badań United Surveys, 52 proc. Czytaj więcej…