Wszyscy chcemy, aby nasze profile w mediach społecznościowych wypełnione były pozytywnymi komentarzami, ale od czasu do czasu może zdarzyć się, że otrzymany feedback będzie negatywny. Wielu polityków daje się sprowokować do niepotrzebnych dyskusji, reaguje nerwowo albo całkiem wycofuje się
z social mediów.

Oto 8 prostych sposobów jak odnaleźć się w sytuacji, gdy znajdziemy się pod ostrzałem krytyków.

1.Słuchaj

Co prawda większość opinii publikowana jest w serwisach społecznościowych typu Twitter i Facebook, jednak nie wszyscy użytkownicy sieci korzystają z nich, by wyrazić swoje zdanie. Często nawet nie wiemy, że ktoś o nas pisze, więc nie mamy możliwości odpowiedzieć. Dlatego ważne jest monitorowanie ruchu dotyczącego naszej osoby nie tylko w naszych oficjalnych kanałach, ale w całej sieci.

https://politykawsieci.pl/produkty/

2. Zawsze odpowiadaj

Ignorowanie albo nawet usuwanie negatywnych komentarzy może wydawać się kuszące, jednak w rezultacie odbiorcy zobaczą, że nie traktujesz ich poważnie.

3. Czytaj dwa razy

Zanim odpowiesz na komentarz, przeczytaj go dwa razy. Bądź pewny, że dobrze go zrozumiałeś, nie nadinterpretujesz. To samo uczyń ze swoimi odpowiedziami. Przeczytaj dwa razy zanim opublikujesz.

4. Odpowiadaj wydajnie

Twoje odpowiedzi powinny być przemyślane, ale też w miarę szybkie. Negatywne komentarze, które mogą wywołać dalszą niepożądaną dyskusję, nie powinny długo pozostawać bez odpowiedzi.

5. Nie bój się przenosić dyskusji poza sieć

Jeśli poruszona tematyka jest ekstremalnie osobista, nie bój się przenieść dyskusji na mniej publiczne pole. Napisz prywatną wiadomość, e-mail, umów się na spotkanie.

6. Przyznawaj się do błędów

Jeśli zdarzy Ci się wpadka, należy się do niej przyznać. Nie rób wymówek, przeproś. Daj do zrozumienia, że wiesz co poszło nie tak i zastanów się jakie podjąć kroki, by to naprawić oraz co robić, by uniknąć podobnych błędów w przyszłości. Oczywiście Twoi odbiorcy będą zawiedzeni, jednak przyznanie się do błędu buduje wiarygodność i jest wyrazem szacunku.

7. Ignoruj trolli

Czasami nawet nasza najszczersza odpowiedź nie wystarczy i spotka się z dalszą krytyką, a nawet agresją słowną. To sytuacja kiedy powinniśmy odpuścić dalszą dyskusję. Trolli internetowych nie interesuje rzeczowa dyskusja, tylko podsycanie ognia. Co prawda zignorowanie nie jest idealnym rozwiązaniem, zaoszczędzi nam jednak sporo czasu i nerwów.

8. Czyń zmiany

Zamiast tylko „gasić ogień”, czyń pozytywne zmiany. Choć może wydawać się,  że negatywne komentarze to porażka, to możesz wyciągnąć z nich jakieś wnioski na przyszłość. Zmieniaj się, ulepszaj, aby w przyszłości takich sytuacji było jak najmniej.

 

Źródło: https://strongsocial.ca/8-tips-deal-negativity-social-media/