Internet jest pełen mowy nienawiści. Ostatnio kierowana jest ona za pośrednictwem social media w stronę Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Walczyć z tym zjawiskiem ma sztuczna inteligencja. Hatelab z Cardiff University i firma Samurai Labs używają tej technologii do monitorowania agresywnych treści w mediach społecznościowych.

W latach 2017–2018 w Anglii i Walii odnotowano ponad 94 tys. przestępstw związanych z mową nienawiści. Ta liczba wzrosła o 17 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

W Wielkiej Brytanii mieszka ponad 900 tys. Polaków. Badania przeprowadzone przez Samurai Labs wykazały, że 5 proc. materiałów opublikowanych na temat Polaków w mediach społecznościowych ma negatywne lub obraźliwe konotacje.

Według Cardiff University, sztuczna inteligencja może „dokładnie rozróżnić agresję w sieci od nieszkodliwych komentarzy”. Dyrektor wykonawczy Samurai Labs, Michał Wroczyński, powiedział, że AI może wykryć nawet osiem kategorii nadużyć.

Matthew Williams, dyrektor Hatelab, stwierdził, że technologia ta jest ważna ze względu na wzrost mowy nienawiści od czasu brexitowego referendum w UE w 2016 r.

„Gdy Zjednoczone Królestwo przygotowuje się do opuszczenia Unii Europejskiej, zastosowanie najbardziej zaawansowanych metod sztucznej inteligencji będzie miało kluczowe znaczenie dla pomocy władzom w szybkim rozpoznawaniu znaków ostrzegawczych oraz zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkającej tu społeczności polskiej” – powiedział Williams.

Źródło: bbc.com