#1 Duże miasta stracone dla #PiS – #samorząd2018

Analiza aktywności osób biorących udział w protestach jednoznacznie wskazuje, że 90% ruchu w sieci powstaje w dużych miastach.

Jeżeli partia rządząca miała strategię na wybory we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Gdańsku i reszcie miast wojewódzki oraz w większych ośrodkach miejskich może wyrzucić ja do kosza. Ostanie 8 dni protestów w tych miastach zbudowało nową grupę wyborców sił opozycji, dla których #PiS obecnie nie ma żadnej kontrpropozycji. Ci nowi wyborcy są młodzi, sieć traktują jak swój drugi dom (głownie Facebook) ,są mini influencerami w swoich środowiskach i potrafią wpływać na innych.

Jeżeli minimalnym celem opozycji było utrzymanie dużych i średnich ośrodków miejskich w wyborach samorządowych 2018, to praktycznie w 100% działania #PiS zrealizowały ten plan.

#2 Protest #goglobal

Cała wizyta #POTUS #Trump’a oraz wcześniejsze wydarzenia, którymi rząd lubił się chwalić, zostały przez 8 dni całkowicie wykasowane z pamięci światowej opinii publicznej.
Opozycja posługując się hasłem #PolandDefendsDemocracy w 5 dni wywołała na świecie globalną burzę. Hasło dystrybuowane przez światowe media uzyskało zasięg około 11MLN osób (tylko Twitter) i było użyte 2,7K razy.

Wizualizacja aktywności dystrybucji hasła ost. 5 dni
Świat

Europa

W skali masowej na świat przedostały się poniższe setki zdjęć otagowanie  #PolandDefendsDemocracy.

 

 

 

Światowe profile o największych zasięgach w sieci informują o wydarzeniach w Polsce.

Reasumując ,poziom świadomości światowej opinii o sytuacji politycznej w Polsce przez ostatnie 8 dni drastycznie wzrósł, co oznacza bardzo duże wyzwania na poziomie międzynarodowym dot. komunikacji tematu reformy #SN.

#3 Protest nie poszerza się

Analiza danych z mediów społecznościowych wskazuje, że protesty nie tracą impetu, ale też się nie poszerzają .

Zainteresowanie protestami w sieci.

#3XWeto – zasięg w sieci 3,6MLN osób (22.07)

#ŁańcuchŚwiatła – zasięg w sieci 1,1MLN osób (22.07)

Z perspektywy opozycji spadek dynamiki protestów może być sygnałem do kolejnych aktywności.

#4 #PO zyskuje najwięcej w sieci

Wyraźnym, największym beneficjentem niezadowolenia obywateli w sieci jest #PO i #PiS. Obie partie (z dużą przewagą #PO zyskuje najwięcej fanów FB w sieci)

Pierwszy raz w historii pomiarów #PO wyprzedziło #Kukiz i #PiS w liczbie interakcji dziennie.

W tzw. indexie “mówią o tym”, że zrównuje się z odwiecznym liderem #Kukiz’15 co może oznaczać, że #PO przestaje być partią “obciachu”.

#5 Astroturfing

Odpowiedzią na protesty w sieci jest lansowana przez ost 24h teoria #Astroturfing – czyli zorganizowanych akcji które mają wyglądać na spontaniczne.
Zainteresowanie w sieci

 

 

 

#Astroturfing zasięg w sieci 22.07 – 1,6MLN

Jak pokazują dane z sieci, temat został dobrze przyjęty przez zwolenników reform, ale w bardzo ograniczonym zakresie (zasięg w sieci). Temat dobrze komunikuje się w twardym elektoracie, ale ma ułomność, ponieważ nie pozwala nawiązać dialogu z protestującymi. Jeżeli protesty poszerzą się o kolejne osoby, coraz trudniej będzie komunikować ten temat w sieci.

6 #Gowin

Wicepremier #Gowin jest w social media pierwszą ofiarą protestów. Zebrane dane wskazują, że w momencie ataku opozycji nikt nie bronił lidera Polski Razem.
Dane dot. zasięgu w sieci i skali ataku w sieci – max. 2,2MLN osób

Komentarz

Wnioski z sieci są następujące:

 • Każda godzina protestów działa na niekorzyść #PiS i zmniejsza szanse na zwycięstwo w wyborach samorządowych 2018.
 • #PiS ma duży problem z komunikowaniem protestu na arenie międzynarodowej.
 • Protest powoli traci dynamikę i potrzebuje kolejnych bodźców, inaczej ulegnie podobnemu procesowi jak #KOD.
 • W sieci mamy gracza spoza granic Polski.
 • #PO obecnie największym wygranym w sieci, a #Gowin pierwszym wrogiem protestujących.

Reasumując, im dłużej #PAD czeka z podpisaniem ustaw tym bardziej osłabia #PiS, ale samo podpisanie wcale nie zgasi konfliktu w sieci.

dane: www.brand24.com www.google.com/trends www.napoleoncat.com www.followthehashtag.com

40 KOMENTARZE

 1. Wielkie miasta bastionem opozycji 😃 ?.np w warszawskiej hucpie brało udział 1% mieszkańców tyle ze ilu bylo obwoźnych pikieterów .
  Pozdr dla brata Michnika

 2. Protest, owszem, poszerza się w małych miejscowościach. Jednak to jest inna jakość wyjść na protest w Warszawie czy Krakowie, a wyjść w Siepcu, czy Bochni gdzie wszyscy się znają. Ludzie w tych miasteczkach (siedzibach SR) potrzebowali kilku dni żeby wyartykułować swój sprzeciw i to się udaje. Np. w rzeczonej Bochni w ciągu trzech ostatnich dni od 14 osób zgromadzenie urosło do 120 osób.

 3. Wg mnie już po 4 dniu protestu sytuacja dla PiS stała się przegrana. W 4 dniu na dużą skalę weszli do gry influencerzy z zagranicy oraz poważne zagraniczne media, nie mówiąc już o oświadczeniu Dep.Stanu USA.
  Jedyne co teraz może zrobić PiS, to rozładować sytuację, np: mówiąc o błędach formalnych w ustawie, oraz wskazując je jako przyczynę niepodpisania ustawy przez PAD.
  Jeśli chodzi o ingerencję zewnętrzną to jest ona już od co najmniej 2-3 lat i sprzyja PiS. (turbolike na fb, turbo-rt, turbo + na portalach inf.)

 4. Ja bym wzięła do pomocy filozofów prawa z KULu nie socjologów. Socjologia to dziecko Hegla i tak jak socjalizm sprawdza się tylko na papierze. Proroctwa socjologów prawie nigdy się nie sprawdzają. Ludzie są zmęczeni i potrzebują etosu, a etos ma tylko katolicyzm nie pijarowcy.

 5. Miejmy nadzieje że teforma dojdzie do skutku. 3 x TAK Panie Prezydencie. Jak nie to nie ma Pan elektoratu. Stary odwróci się od Pana a nowego Pan nie zdobędzie. Był już czas na samooczyszczenie się nadzyczajnej kasty.

  • Co ty bierzesz człowieku ??? jak tego nie odstawisz to po tobie o mózgu już nie piszę bo nie wygląda że kiedyś go miałeś. Przepraszam że mogłem urazić ale sam się prosisz o ile coś do ciebie dociera – kolorowych snów

 6. Analiza zawira potężny błąd. To są dane tylko dla aktywnych internautów A jaka to część polskiego społeczeństwa nawet nie 15%

 7. Spokojnie, PiS przetrzyma ciamajdan 2. Wybory są za rok, a to i tak nie wielkie miasta dadzą mu zwycięstwo. Myślę, że JK miał to co się dzieje wkalkulowane w strategię i pewnie jest gotów tę cenę zapłacić.

 8. Czyli odpowiadając ostatnie wybory samorządowe nie były sfałszowane ? A obecnie w sądach nie ma chaosu i jest samo czyściutkie prawo ! Pogratulować hipokryzji

 9. 1) postęp, który się zatrzymał, cofa się,
  2) kto dziś zapomniał co było wczoraj, jutro zapomni co było dzisiaj,
  3) pacjent przed śmiercią czuje się nadzwyczaj dobrze.

  pozdrawiam

 10. Wszystkim przekonanym ze #PIS robi skok na SN by sfałszować wybory przypominam to co działo się z ostatnimi wyborami samorządowymi pod okiem obecnych sędziów i opieką ówczesnej władzy #PO#PSL
  Złodziej zawsze sobie tłumaczy że nie kradnie bo dookoła wszędzie są złodzieje więc on jest tylko pierwszy.

  • To nie są ci sami sędziowie PKW cały skład był wymieniony ( poprzedni poddał się do dymisji ) po ostatnich wyborach samorządowych w związku ze źle wdrożonym nowym oprogramowaniem do zliczania głosów. To są fakty i tego się trzymajmy.

 11. Efektem podpisania ustaw przez PAD może być (a najprawdopodobniej będzie) gwałtowna eskalacja protestu, z jednej strony to dobrze dla PiS (całą swoją strategię opierają na wykorzystaniu syndromu oblężonej twierdzy), z drugiej jednak to rzeczywisty problem co raz głębszej polaryzacji społeczeństwa.

 12. Siec to nie wszystko . Siec staje sie siedliskiem dezinformacji. Ja coraz mniej wierze w to co wyczytam w sieci. W sieci najłatwiej się manipuluje. PiS ma duza sile w bezposrednich spotkaniach z wyborcami czego totalna opozycja moze jemu tylko pozazdrościc. Ponadto ludzi starsi , na wschodzie czy zachodzie Polski na szczescie uwazaja siec za wspolczesny smietnik informacji .

 13. Rząd mówi ,że zmiany są dla dobra obywateli i jakości sądzenia.
  Opozycja mówi ,że zmiany są dla procesów politycznych, fałszowania wyborów oraz mordowania demokracji.

  Opozycja licytuje wyżej i ostrzej a więc jeśli się okaże ,że przelicytuje (nie będzie procesów, nie upadnie demokracja, wybory będą wolne) to długofalowo rząd tę rozgrywkę wygra.

 14. PiS ma bardzo silny stały elektorat. Obym się mylił, ale PiS nie straci zbyt dużo na całej sytuacji. Strategia małych kroczków jak zwykle się sprawdza. Widać postęp po stronie opozycji, ale to na razie za mało (wierzę, że może czekają na wybory).

 15. Najciekawszy wniosek “w Sieci mamy gracza spoza granic Polski” nie wynika kompletnie z powyższej analizy a wręcz przeciwnie jest opisany jako “lansowana teoria” wiec skąd taki wniosek?

 16. Najciekawszy wniosek “w Sieci mamy gracza spoza granic Polski” nie wynika kompletnie z powyższej analizy a wręcz przeciwnie jest opisany jako “lansowana teoria” wiec skąd taki wniosek?

 17. I znowu “gracz z poza polski”? Czyżby miał zaraz pojawić się mityczny “Soros”? A może po prostu “Astroturfing” to stare, dobre kupowanie lików i komentarzy przez partie polityczne? Hmmm…nieeee, bo to nie pasuje to lansowanej hipotezy. Serio?

 18. Ta. Wybierzcie sobie PO. To już jutro będzie tu gorąco od beżowych amatorów allaha. Najbardziej dostaną po tyłkach słodkie idiotki z FB bo z dnia na dzień będą musiały zmienić różowe ciuszki na czador.

 19. “Wywinduje? Możliwość sfałszowania wyborów?! Przypomnę, że to SN decyduje o ważności wyborów, udzielaniu kasy dla partii. Ponadto sędziowie będą czuli presję orzekania po myśli władzy, wiedząc, że są od nich uzależnieni”
  Rozumiem, ze obie strony sie zgadzaja, ze sedziowie sa w pelni dyspozycyjni wobec politykow… 🙂 I ze teraz sa dyspozycyjni wobec PO i dlatego sa niezawisli i sa symbolem demokracji 🙂
  Po drugie wybory na najnizszym szczeblu organizuja wojtowie i burmistrzowie, wiec możliwość fałszowania wyborow maja takie partie jak PSL i PO. Zgadzam sie, ze falszerstwa nastapia niewatpliwie, ale zrobia to znowu PSL i PO tak jak w wyborach samorzadowych 2014, ordynacja wyborcza nie ulegla zmianie…

 20. Co do astroturfingu, lub astrosurfingu, jak niektórzy wyśmiewają – przez jeden dzień było o tym głośno, dziś już nie. Oj, słabo, zwolennicy PiSu.
  Ciamajdan/Pucz, teraz AstroSurfing. Co następne?

 21. Sam podpis może nie , ale efekt działania samych ustaw po kilku miesiącach znowu wywinduje PiS , jeden warunek PAD musi podpisać ustawy

  • Wywinduje? Możliwość sfałszowania wyborów?! Przypomnę, że to SN decyduje o ważności wyborów, udzielaniu kasy dla partii. Ponadto sędziowie będą czuli presję orzekania po myśli władzy, wiedząc, że są od nich uzależnieni.

   Piszesz, że efekty będą lepsze.
   Jakie są bolączki sądów? Wolność, przewlekłość. To są prawdziwe problemy. Czy PiS je naprawia? NIE!
   Reforma jest potrzebna, ale nie taka!

   • W Świnoujściu ojciec opiekujący się niepelnosprawnym synem ma być eksmitowany z mieszkania, chociaż za nie zapłacił – przyczyną jest upadłośc dewelopera i brak zgody banku.
    Jeśli Ziobro będzie pacyfikował sędziów, wydających takie nieludzkie i bezsensowne wyroki – efekty reformy faktycznie mogą być lepsze i wywinduje wyniki PIS.
    Organizacja sądów, to narzędzie – wszystko zależy od tego, do czego zostanie ono wykorzystane.
    Pozdrawiam.

    • Ten post potwierdza, że PiS to partia dla komunistów… Posiadanie niepełnosprawnego dziecka ma uchronić przed negatywnymi skutkami własnych decyzji ? Niby dlaczego ?

    • Sądy działają w oparciu o obowiązujące prawo a nie w oparciu o wrażliwość społeczną. Zamiast atakować sędziego należy zmienić prawo.

    • Zmiany “nieludzkich i bezsensowych wyroków” powinno definiować ZMIENIONE PRAWO, a nie fakt, że Minister Sprawiedliwości będzie własnoręcznie pacyfikował sędziów! W ten sposób działał Stalin w ZSSR.

     Czy tak trudno jest sobie wyobrazić, że po PiS dojdzie do władzy inna partia – np. PO, albo SLD. Czy w takim wypadku chciałbyś/chciałabyś, żeby decyzje sądów były uzależnione od posła krórejś z tych partii?

   • * * * * * *
    W 2014 Sąd Najwyższy nie zakwestionował wyborów samorządowych

    gdzie, przypomnijmy

    PSL otrzymało 24 % głosów!!!

    a kilka milionów głosów zostało uznanych za “nieważne”.

    Komorowski powiedział, że kwestionowanie tych wyników to “odmęty szaleństwa”.

    Tak więc trochę późno z tym ostrzeganiem, że “sędziowie będą czuli presję orzekania po myśli władzy”

    Czy PiS je naprawia? Z pewnością nie do końca ale choć częściowo – to bez porównania więcej niż poprzednicy.
    Reforma jest potrzebna!

  • Jaki efekt mają przynieść podpisy PAD ??? to że Kamiński i Wąsik nie zostaną osądzeni przez SN ? fala politycznych procesów opozycji ? Bo chyba nikt nie ma złudzeń że ta reforma nie dotyczy sprawności działania sądów niższych instancji . Efekt wejścia w życie takiej ustawy kadrowej może tylko na wiele miesięcy albo lat wprowadzić CHAOS w sprawach – sędziowie będą przenoszeni, powoływani nowi rotowani, ich sprawy zaczną przejmować inni którzy będą musieli od nowa poznawać sprawy etc… Do tego minister sprawiedliwości będzie sobie wybierał “perełki” medialne i grzebał przy ich procedowaniu ( zmieniając składy i przenosząc rozprawy ) nawet gdyby działał tylko z dobrych intencji to na średniookresową sprawność sądów będzie miało tylko NEGATYWNY Efekt. To samo jest z prokuraturą – pełnym tempem idą tylko śledztwa polityczne lub medialnie chwytliwe dla rządzących. to samo będzie z sądami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here