24.09.17 #PBS zabrała głos ws. #szczepień. Pani Premier na antenie Radio Maryja stwierdziła:

“Są rodzice, przeświadczeni, że szczepionka może dziecku zaszkodzić, ale są i tacy, którzy są przekonani, że szczepienie uchroni przed chorobą. Nie umiem tego ocenić pod względem merytorycznym, nie jestem lekarzem. Będziemy się zastanawiać, w jaki sposób pogodzić te dwa stanowiska, co nie będzie łatwe”.

Te słowa wywołały fale komentarzy wśród analityków i publicystów sceny politycznej. Poniższa analiza ma na celu odpowiedzieć na pytanie czy po #frankowiczach rośnie w #PL kolejna grupa, która będzie miała wpływ na to, kto wygra następne wybory?

Analiza danych w sieci obejmuje okres od 01.01.2016 do 22.09.2017. Zakres analizy dotyczy dwóch aspektów haseł kluczowych takich jak: szczepienia (odmiany frazy), czy się szczepić? Czy szczepić?, bezpieczeństwo szczepień, pochodne szczepień. Druga cześć to analiza największego fanpage w kanale FB – STOPNOP.

Zasięg w social media

W analizowanym okresie temat szczepień uzyskał w mediach społecznościowych ogromne zasięgi i interakcje.

Dane FB:

 1. Zasięg łączny 682MLN osób
 2. Liczba polubień 3,3MLN
 3. Liczba komentarzy 1MLN
 4. Liczba udostępnień 2,3MLN

Ponad 95% dyskusji dot. Szczepień toczy się w kanale Facebook.

Chronologia zainteresowania

Średnia miesięczna liczba wzmianek dot. Szczepień wnosi około 60K, a zasięg około 30MLN.

Kanały komunikacji

Sentyment opinii
Analiza danych wskazuje, że z całości dyskusji 26,6% wypowiedzi pozytywnie wypowiada się w sieci na temat braku szczepień, a 10,6% negatywnie.

Interakcje

Zainteresowanie tematyka szczepień w wyszukiwarce google.com

Zainteresowanie tematami pochodnymi w wyszukiwarce google.com

Zainteresowanie chorobami w wyszukiwarce google.com

Temat sczepień w polskim internecie to ponad 1,6MLN wzmianek, które stworzyło 68% kobiet.

Fanpage #STOPNOP

Nowi fani
Od 01.01.2016 do 22.09.2017 liczba fanów fanpage podwoiła się, z 48K do prawie 100K

Chronologia zainteresowania
W analizowanym okresie możemy zaobserwować wyraźny wzrost liczby wzmianek. Średni zasięg fanpage to ponad 4MLN osób (10% wszystkich interesujących się szczepieniami). Maksymalny zasięg fanpage uzyskał we wrześniu ponad 8MLN.

Interakcje

Sentyment dyskusji.

Płeć fanów

TOP30 autorów wpisów

Przykładowe wpisy

TOP popularne opinie

Komentarz

Analiza danych pokazuje, że z miesiąca na miesiąc rośnie liczba deklarowanych zwolenników #STOPNOP. Temat szczepień miesięcznie dociera poprzez social media do ponad 4-5MLN osób. Tak duża dynamika dotarcia i interakcji sprawi, że za kilka lub kilkanaście miesięcy rodzicie zrzeszeni wokół #STOPNOP będą mieli coraz większą siłę przebicia i dotarcia do szerokiej opinii publicznej. Z perspektywy polityki ogólnokrajowej będą stanowić ważny elektorat wyborczy.

Dane: www.monitori.com www.sotrender.com www.brand24.pl www.google.com

36 KOMENTARZE

 1. Arku skoro twoje dzieci są szczepione to czemu obawiasz się powrotu chorób? Sam sobie zaprzeczasz hehe.
  Istny retyn

 2. DO AREK .do miesnia lub podskornie sie podaje szczepionki ale to i tak wedruje do krwi! a z krwia wszedzie,to tak jak z insulina dla cukrzykow ,podaje sie ja pod skornie a ma trafic do krwi ,nikt nie podaje insuliny dozylnie .wiec pmysl czlowieku zanim cos glupiego napiszesz

 3. Do Arek . Sam się ukaraj za gadanie głupot. Dzieci nie są Państwowe ani urzędnicze wbij sobie to do głowy! Będą się działy dziwne rzeczy to spadamy z kraju . Jak tak ma wyglądać polityka pro -rodzinna.

 4. wszystkie składniki szczepionek z oficjalnej strony CDC:
  Medium 199, Minimum Essential Medium, fosfaty, rekombinowane ludzkie albuminy, neomycin, sorbitol, hydrolizowana żelatyna, kultury komórek embrionów kurzych płodów, WI-38 ludzkie diploidalne fibroblasty płuc, kwasy kazeinowe, drożdże, siarczan amonu, Polysorbate 80, bufor bursztynianowy, fosforan glinu, bulion sojowy peptonu, 2-fenoksyetanol, formaldehyd, neomycin, streptomycin, polymyxin B, komórki małpich nerek, Eagle MEM modified medium, białka surowicy cielęcej, sacharoza, cytrynian sodowy, monohydrat fosforanu sodu jednozasadowego, wodorotlenek sodu, podłoża do hodowli komórkowej, płodowa surowica bydlęca, komórki vero (DNA ze świńskich cirkowirusów), formalina, białka drożdży, wodorotlenek glinu, aminokwasy, bufor fosforanowy, polysorbate 20, neomycin sulfate, MRC-5 ludzkie komórki płodowe
  Kto o zdrowych zmysłach wstrzyknąłby coś tkiego do krwi swojemu dziecku????

   • ironizowanie to nie argument… hasła sloganowe .. to też nie argument.. za to EGO umysł broni się w ten sposób przed informacjami które burzą jego “spokój” … pozdrawiam… EGO-marionetkę 🙂

   • Arek, nachalny trollu, przestań srać głupoty. Nie macie wyłączności na dobro dzieci ani na wiedzę. Wielki biznes tworzy pozory, ale ciebie nachalny trollu przekonywać nie trzeba. Sprawa jest prosta, nazywa się “PRAWA CZŁOWIEKA”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza WARA OD NASZYCH DZIECI

    Dla każdego zaitneresowanego – w internecie jest wiele wykładów i informacji OD LEKARZY racjonalnie przeczących powszechnym dogmatom lansowanym przez biznes farmaceutyczny.
    Na początek to: https://www.youtube.com/watch?v=QhNTV4ekYVc

   • do miesnia lub podskornie sie podaje szczepionki ale to i tak wedruje do krwi! a z krwia wszedzie,to tak jak z insulina dla cukrzykow ,podaje sie ja pod skornie a ma trafic do krwi ,nikt nie podaje insuliny dozylnie .wiec pmysl czlowieku zanim cos glupiego napiszesz

 5. Zrobię wszystko żeby uchronić moje dziecko od wstrzyknięcia mu trucizny. Polecam zapoznać się z badaniami z których wynika teza “every vaccine produces harm” dra Andrew Mauldena. Jeśli jest ryzyko musi być wybór (te badania pokazują że nie dość że jest ryzyko to ze zawsze mózg zaszczepionego małego dziecka w jakimś stopniu zostaje uszkodzony. Raz to będzie słaba pamięć, innym “dyscokolwiek” a czasem autyzm. Jeśli jakaś partia realnie wpłynie na rozwiązanie problemu dobrowolności szczepień w pl dostanie mój głos. Jeśli PiS tego nie zrobi szybko zdyskwalifikuje się. Pani Szydło się zastanawia “w jaki sposób pogodzić te dwa stanowiska, co nie będzie łatwe”? Banalnie łatwe. DOBROWOLNOSC. Ci co chcą niech szczepią a Ci co nie chcą niech mają możliwość nie szczepić. Co to za świat że do rzekomo bezpiecznych i ratujących świat szczepionek trzeba zmuszać.

   • poszukaj sobie, dostępne są… równie dobrze mogę zapytać gdzie są badania na bezpieczeństwo szczepionek? z tego co czytałem to sami producenci przyznają że nie są w 100% bezpieczne, i nie będą 🙂

    • Życie nie jest w ogóle bezpieczne.
     Nawet zjedzenie czegoś co spokojnie je 99,9999999999% ludzi może komuś zaszkodzić lub go zabić.
     A dowodami na bezpieczeństwo szczepionek są miliardy zaszczepionych ludzi, dożywających sędziwego wieku.

     • i co to jest odpowiedź na temat materiałów dot. bezpieczeństwa szczepionek. No to dowody na bezpieczeństwo nie-szczepienia są też miliardy ludzi nie szczepionych 🙂 bo to nie takie powszechne jak ci się wydaje :).. a skoro życie nie jest bezpieczne, to po co tak straszyć, po co się szczepić… pobudki życzę! pobudki… wystarczy tego spania 🙂 a jak nie pomogą lekkie pobudki.. to zaliczysz ciężką, osobistą….

     • Arku,

      Gdzie te szczepione miliardy są? Gdzie te miliardy dożywają sędziwego wieku dzięki szczepieniom? Chyba chodziło Ci o miliardy dolarów w kieszeniach udziałowców wielkiej pharmy.

      Słabo sprzedajesz te szczepienia. Jak sprzedajesz samochód z 3-ma gwiazdkami NCAP albo w ogóle bez testów, to też mówisz kupującym, że życie jest niebezpieczne, a nawet jedzenie może ich zabić?

      Ktoś Ci napisał ten skrypt, czy z głowy wymyślasz te teksty???

 6. Ameryki nie odkryliście – DEBILI NIE BRAKUJE!

  Chcecie pozabijać inne dzieci, noworodki tym, że nie zaszczepicie własnego bachora?
  Chowajcie sobie własne dzieci w grobach. Moje zostawcie w spokoju!

  Poza tym trzeba być niezłym baranem, żeby zachęcać PiS do podlizywania się rzeszy idiotów. Tego właśnie nam trzeba: IDIOKRACJI!?

 7. Jestem mamą dwójki dzieci z NOP z OUN jak i również układu krążenia. Znaczna większość tzw. “antyszczepionkowców”, to rodzice, którzy szczepili swoje dzieci do momentu wystąpienia NOP, to rodzice lub osoby, które mają w swoim środowisku trwale okaleczone dzieci, które przed szczepieniem rozwijały się prawidłowo, to rodzice, którym umarły dzieci zaraz po szczepieniu. Lekarze nas ignorują, wyśmiewają, zastraszają bądź mówią o pechu albo że tak czasem bywa albo nawet, że oni nie wiedzą czemu tak się stało ale to na pewno nie od szczepionki, jednak żaden nie potrafi tego udowodnić, ani żaden nie da gwarancji bezpieczeństwa na piśmie za to chętnie straszy nas sanepidem, który zmusza nas do dalszego narażania zdrowia i życia naszych dzieci. Ile jeszcze musi być tragedii, żeby ludzie otworzyli oczy? To nie są bajki, to się dzieje naprawdę. Usłyszcie nas!

    • Dlaczego miałbym wykazywać empatię dla kogoś kto naraża własne – i nie tylko – dzieci na śmiertelne choroby?
     Bo mu się w szlejach popieprzyło od nadmiaru dobrobytu?

     • nie wiesz co to empatia… to biedny jesteś
      a i poczytaj lepiej dobrze różne materiały, szczepionki to nie panaceum na wszystko. tak czy siak.. życzę ci pobudki

     • Arku,
      Niemożliwe, że Ty tak na poważnie 😉

      To jak nazwiesz:
      > ignorowanie wyników współczesnych badań o nieskuteczności wielu szczepień,
      > brak badań na temat bezpieczeństwa szczepienia wieloma szczepionkami w krótkim odstepie czasu,
      > niezdolność ministerstwa zdrowia do przedstawienia własnych, niezależnych badań
      > ukrywanie kolejnych przeciwskazań,
      > szczepienie ludzi chorych, z infekcjami, wcześniaków, noworodków z niską oceną APGAR,
      > tuszowanie informacji szkodliwych skutkach ubocznych i zgonach po szczepieniach,
      > bagatelizowaniu toksycznych składników
      > deptaniu praw człowieka przez system medyczny na każdym szczeblu,
      > o sponsorowaniu konferencji i pracy specjalistów medycznych przez GSK, Pfizer, Sanofi Pasteur, Novartis, Baxter
      ??
      Czy pozwalanie by wstrzykiwać swojemu dziecku toksyny, których pożyteczność i bezpieczność budzą wielkie wątpliwości, nie jest przypadkiem narażaniem własnych dzieci? To szczepionki są zagrożeniem, a bezrefleksyjne wstrzykiwanie toksyn noworodkom jest zbrodnią.
      Tu masz więcej na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=QhNTV4ekYVc

 8. całe życie głosowałam na PIS, w ostatnich wyborach przekonałam męża i teściową wcześniej głosowali na PO, ale po “pomocy PAD w sprawie szczepień, jeśli nie wprowadzą dobrowolności w kwestii szczepień już nigdy nie dostana mojego głosu i przekonam jak najwięcej osób (cała rodzina z mojej strony głosuje na PIS) żeby zrobili tak jak ja. Ma dość bycia zmuszaną do krzywdzenia własnego dziecka

 9. Stop Nop – Stop Nieporządanym Odczynom Poszczepiennym.
  Ci ludzie nie są przeciwnikami szczepień, więc błędem jest nazywanie ich “antyszczepionkowcami”.

 10. A ja siedzę okrakiem:
  Z jednej strony jestem za szczepieniem (nie bez zastrzeżeń co do metod), ale z drugiej – przeciwko nadmiernemu karaniu, w szczególności przeciwko zabieraniu dzieci. To ostatnie jest strzelaniem we własne kolana przez zwolenników szczepień.
  Pozdrawiam.

   • wyobraź sobie że tobie zabierają dzieci… z powodu nakazów urzędniczych, niekoniecznie z powodu braku szczepień… i co wtedy ? co zrobisz…. wnerwisz się… i staniesz sie przeciwnikiem tych co to zrobili, przeciwnikiem i to mocnym tych co to popierają… tu masz wyjaśnienie “strzału w kolano”.. no chyba że masz swoje dzieci gdzieś .. i nie zależy ci abyś ty je wychowywał, to pewnie zaakceptujesz urzędniczą decyzję o odebraniu dzieci

    • To nie jest żadne wyjaśnienie tylko snucie opowieści z krypty.
     Niestety dla rodziców dziecko nie jest ich własnością i za jego krzywdzenie powinni być karani.
     Może nie odbieraniem – bo to skrzywdzenie dziecka – ale przymusowymi szczepieniami jak najbardziej.

     A propagatorzy epidemii powinni odpowiadać karnie jak Ci co szerzą komunizm, faszyzm itd.

     • Panie Arek … to nie jest wyjaśnienie no to życzę ci doświadczenia tego na własnej skórze.. może wtedy zrozumiesz! Jeśli dziecko nie jest własnością rodziców to i Państwa tym bardziej… za to rodzice są odpowiedzialni za nie, a Państwo … nie. Rozumiesz różnicę? Przymuszanie do czegokolwiek to nic jak totalitaryzm… a krzywdzenie dziecka, powinno być karalne, owszem.. tylko trzeba wiedzieć co to krzywdzenie.. a co ratowanie przed krzywdzeniem.. jak EGO umysł tego nie rozumie to popełnia błedy. A propagatorzy przymusów i zachowań totalitarnych których jesteś zwolennikiem powinni być karani również 🙂 zadowolony ?!

    • To jeszcze jakieś postkomunistyczne naleciałości że urzędnik wie lepiej. Ile raz w medycynie coś było świętością a po latach okazało się bzdurą i niszczeniem zdrowia ludzi, wszystko się zmienia ale jednak pozostaje takie samo. Ehhh pominę inne rzeczy bo mógłbym nasmarować wywód na 10 stron A4 ale kto to przeczyta. Ale najważniejsze dość kar, zakazów i nakazów tam gdzie coś nie jest sprawdzone, pewne, lub może zagrażać zdrowiu i życiu. Ja jeżeli będę miał dzieci, będę chciał dla nich jak najlepiej, dla tego NIE będę ich szczepił, chyba że mnie ktoś przekona racjonalnie i na argumenty a nie karą, policją i urzędnikiem bo komuś się kasa musi zgadzać.

     • To poczytaj sobie jakie skutki u dziecka ma zachorowanie na choroby, przed którymi chronią szczepienia. Zastanów się dlaczego miliardy ludzi żyje w zdrowiu nie musząc martwić się, że większość ich dzieci zabije ospa albo odra albo polio, żółtaczka tudzież gruźlica itd. itp.

     • Arku,
      Czyżbyś nie wiedział, że w Polsce mamy wiele przypadków odry czy gruźlicy każdego roku? POSZCZEPIENNEJ
      Jakoś się te dzieci leczy. Jakoś? No oczywiście, ale gdyby ludzie się dowiedzieli, to by się zaczęli zastanawiać, po co szczepienia i dlaczego one nie uodparniają tak, jak to jest reklamowane.
      Poczytaj ulotki produktów leczniczych, bo nie masz podstawowej wiedzy.

Comments are closed.