Wnioski z analizy

Największa liczba dyskusji miała miejsce w obrębie Facebooka – stosunek interakcji do wzmianek obrazuje jak wielkie emocje społeczności internetowej budziło wystąpienie Beaty Szydło. W szczycie zainteresowania tematem zaobserwować można wysoką liczbę udostępnień co oznacza, że internauci nie tylko brali aktywny udział w dyskursie, ale także wyraźnie przyczyniali się do rozprzestrzeniania się tych informacji w sieci.

Wśród najpopularniejszych miejsc dyskusji na Facebooku, widoczna jest zdecydowana przewaga źródeł związanych z opozycją, a także tych krytycznych wobec strony rządzącej. Na Twitterze natomiast najpopularniejszymi ośrodkami dyskusji stały się profile PiS i TVP_Info.

Wystąpienie byłej premier przyniosło jej wyraźny wzrost negatywnego sentymentu wypowiedzi. Można powiedzieć, że stało się ono także swojego rodzaju wodą na młyn opozycji i idealnie wpisało się w jej narrację obecną w dyskursie w ostatnich dniach. Należy zauważyć przy tym zwyżkę sentymentu pozytywnego, która jest dziełem tzw. twardego elektoratu PiS, ale trzeba w tym miejscu zadać pytanie o rachunek wizerunkowych zysków i strat.

Wzrost negatywnego postrzegania partii rządzącej można zaobserwować też na przykładzie najpopularniejszych hashtagów, gdzie oprócz akcji promowanych w ostatnim czasie przez PiS, wyraźnie widoczna jest obecność akcji autorstwa opozycji, krytycznych wobec poczynań rządzących. Są to efekty skomasowanej aktywności profili należących do Platformy Obywatelskiej, które na Twitterze zdominowały dyskurs w tym temacie.

Wśród najpopularniejszych opinii i wypowiedzi internautów, frazy negatywnie oceniające słowa Beaty Szydło zyskiwały przewagę. Widoczne były także silne nastroje popierające byłą premier, ale w ostatecznym rozrachunku przeważyła narracja opozycji. Warto przy tym zauważyć, że wypowiedzi sprzyjające partii rządzącej narastały także 23.03, podczas gdy krytyka najsilniejsza była 22.03.

Platforma Obywatelska doskonale wykorzystała nadarzającą się okazję do ataku, a proces dystrybucji informacji przeprowadzony został bez zarzutu. Jednocześnie widoczne stały się narastające problemy wizerunkowe Prawa i Sprawiedliwości, o których w ostatnim czasie
w mediach wspominali nawet członkowie obozu Zjednoczonej Prawicy. Pytaniem otwartym pozostaje, jak partia rządząca poradzi sobie
z obecnym kryzysem i jak bardzo w ostatecznym rozrachunku przysłuży się on odzyskującej siły opozycji.