W mediach społecznościowych w przeciągu ostatnich 24h pojawiło określenie #AstroTurfing, czyli w wolnym tłumaczeniu organizowanie demonstracji, które mają mieć estetykę spontanicznych wydarzeń. Na poparcie ww. twierdzeń w sieci pojawiły się dwa dowody.

Komentarze FB

Pod postem opublikowanym przez profil TVN24 pojawiły się komentarze uruchomione/zainstalowane w jednym momencie. Komentarze pochodzą z kont prawdziwych osób mieszkających na terenie całej ameryki łacińskiej.

Źródło: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10154775364701485&id=50063176484&comment_id=10154775415246485
Używając do analizy profili FB narzędzia www.monitori.pl zbadaliśmy wszystkie poniższe konta. Wnioski są następujące:

 • 80% kont jest aktywnych (publikuje posty minimum raz w miesiącu)
 • Żaden z profili nie ma powiązań z profilami na terenie PL.
 • Tylko raz dokonały tego konkretnego wpisu na ternie Polski
 • Profile nie są ze sobą w żaden sposób powiązanie siecią znajomych.

https://www.facebook.com/patrick.alves.9469545?fref=ufi&rc=p

https://www.facebook.com/natali.ferreira.902?fref=ufi&rc=p

https://www.facebook.com/reynildo.fausto?fref=ufi&rc=p

https://www.facebook.com/andersonjr10?fref=ufi&rc=p

Według naszych obserwacji i wiedzy, wysyp komentarzy pod postem z braku finezji działania oraz dość ordynarnego stylu był rodzajem ćwiczeń z koordynacji działań w sieci a nie zadaniem docelowym.

Masowy wysp nowych obserwująych Twitter

Przeciwnicy opozycji zwrócili uwagę, że na kotach m.in polityków #PO pojawił się cały wysyp nowych obserwujących. Niektórzy politycy w przeciągu jednej nocy zyskali kilka tysięcy followersów.

Temat masowych kont które obserwują polityków był przez nas prezentowany kilka razy. Nie ma jednoznacznego, prostego wytłumaczenia czemu po obu stronach sporu politycznego występują takie działania i czy sami politycy są świadomi co się wokół nich dzieje w sieci.

Poniżej prezentujemy dane dot. Aktywności followersów na profilu jednego z polityków opozycji. “Otrzymał” on w przeciągu 24h 8K nowych obserwująych.
Wiek kont:

Jak widać znaczną przewagę stanowią konta stare utworzone minimum 12mc temu.
Aktywność kont:

Dane wskazują, że zdecydowana większość kont jest bardzo aktywnych.

Geolokalizacji aktywności:

Dane wskazują na anomalie związaną z dużym udziałem kont spoza granicy Polski.

Komentarz:

Bez dyskusyjnie do polskiej politycznej piaskownicy internetowej wszedł nowy gracz. Nikt nie zna jego celów, siły, technologii oraz potencjału finansowego. Nie ma jednoznacznych dowodów kto sponsoruje ww. widoczne akcje.
Analiza jakościowa kont wskazuje, że ich część brała udział w wyborach USA, Brexit, wydarzeniach w Turcji w 2016 oraz setkach innych większych i mniejszych wydarzeń w sieci.
Prostej jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kto przyjechał nad Wisłę nie ma.

Bez względu na to kto to jest obie strony polskiego dyskursu politycznego muszą zdać sobie sprawę, że w ich świat wszedł bardzo niebezpieczny przeciwnik, który naszym zdaniem nie zjawił się tutaj przypadkiem i zdecydowanie nie jest nikogo przyjacielem.

Dane: www.monitori.pl www.followthehashtag.com www.moz.com

47 KOMENTARZE

 1. Ja o takie akcje podejrzewam głównie Rosjan. Trollują polski internet prawie jawnie. Główne cele to dyskredytowanie Ukrainy (po majdanie i w czasie wojny w Donna’s ie), a potem promowanie prawicy, teorii spiskowych związanych ze Smoleńskiem, treści antysemickich i anty uchodźczych w nadziei (zresztą słusznej) na rozbujanie Polski i poluzowanie spójności UE. Jak na razie wyniki maja świetne.

 2. Ludzie, zainwestujcie w korektora albo zaangażujcie w pisanie bardziej ogarniętych pisaków, bo ten, kto to pisał, to powinien się cofnąć do podstawówki. Przez rażące byki nie da się tego czytać.

 3. Rozważaliście hipotezę, że są ludzie, którzy z różnych powodów (nuda, potrzeba zaistnienia, uwagi, zainteresowania np. studia politologiczne) angażują się (poprzez tweety czy komenty) we wszystkie topowe wydarzenia na świecie? Teraz jest Polska, za miesiąc będzie co innego.

 4. A co powiecie na teorię tego, że te wpisy pochodzą z systemów zarządzanych przez prawą stronę, niekoniecznie polską (choć wiemy, że PiS ma armię troli, którzy byli szczególnie aktywni w okresie przed wyborami, choć teraz też aktywność wzrasta)? To mógł być albo wypadek przy pracy (test), albo chęć zrobienia prezentu PiSowi (może nawet za ich wiedzą). Przecież nawet kompletny idioda zauważy, że coś tu nie gra, a PiS będzie miał coś na potwierdzenie swoich słów na temat planowanych protestów. Boje się, że PiS sięgnie w kolejnych wyborach po narzędzie z którego korzystał Trump i które było prawdopodobnie wykorzystywane przy Brexicie i we Francji. To mogą być testy tego systemu, wprowadzonego szybciej niż planowano.

 5. Może mało merytorycznie do artykułu ale na litość.. naucz się języka polskiego.
  Fakt, że wszyscy mówią “w przeciągu” – w przeciągu to można się przeziębić stojąc. W ciągu 24h może się coś wydarzyć, albo w ciągu ostatniego miesiąca, ale nie w przeciągu.
  “Bez dyskusyjnie” Bezdyskusyjnie to jedno słowo.
  Do artykułu, faktycznie ciekawe rzeczy się dzieją, ciekawe co będzie dalej.

 6. Przez lata Polską rządziła banda złodziei !
  “PO było grupą przestępczą!”
  Nocne koszmary w PO i właścicieli III RP. „Nietykalni” i ”święte krowy” potwornie „ryczą” .
  Bestie w czarnych togach zniszczyły niejedno życie.
  Obojętność tej nadzwyczajnej kasty wobec krzywdy ludzi jest porażająca.
  Zbrodniarze z orłami na piersiach nadal orzekają w polskich sądach.
  Osądzamy togowych zbrodniarzy zagnieżdżonych w polskich sądach.
  http://www.oglaszamy24.pl/ogloszenie/2080782958/Zbrodniarze-z-orlami-na-piersiach-nadal-orzekaja-w-polskich-sadach-Czesc-1.html

 7. Przecież tutaj ANALITYK nawet po polsku nie pisze ( tłumaczenie z googla ? )
  “Przeciwnicy opozycji zwrócili że na kotach m.in polityków #PO pojawiły się cały wysyp nowych obserwujących”
  “Według naszych obserwacji i wiedzy, wysyp komentarzy pod postem z braku finezji działania oraz dość ordynarnego stylu był rodzajem ćwiczeń z koordynacji działań w sieci a nie zadaniem docelowym.”
  Brak zródeł , metodologi badania , itp itd .
  To jest zupełnie niewierygodne

 8. wątpię, żeby te dzieci na zdjęciach interesowały się Kaczyńskim, ktoś musiał zhakować ich konta i wykorzystać, a to oznacza nielegalne działania, obstawiałbym wschód,

 9. Gdyby to był atak przychylny opozycji, to by atakowali TVPiS a nie TVN.
  Raczej wygląda na wygenerowanie tematu zastępczego dla TVPiS.

 10. Brawo! Odkryliście mechanizm kupowania lików i postów! Nowy gracz? W ogóle “Autor:admin” nie zainteresował się tematem jak by tak było to by wiedział, że to kosztuje grosze i każda partia kupuje to na tony, chyba, że ma duży zespół, który pozyskuje to za darmo. Abstrahuję od tego, że te mechanizmy są turbo mało skuteczne i nie przekładają się na realnie opinię ale skoro ktoś lubi trwonić kasę, jego rzecz.

 11. Te kilkadziesiąt latynoskich kont to dla widowni TVP wystarczający dowód wpływu sił imperialistycznych na opozycję działającą na szkodę Polski Ludowej. Nie można tego bagatelizować. To pokazuje, że PIS chwyci się każdego sposobu aby za dwa lata nie poddać się osądowi obywateli. I taki sam cel ma np. red. Rachoń.

  • CZemu się dziwić Towarzysz Rachuj to w latach 2005-2007 pracownik MSW pod wodzą Macierewicza . pracował tam jako rzecznik Macierewicza. w latach 2008-2012 członek PIS i działacz sopockiego PIS pracował tam jako rzecznik PIS. Później związany z TV Republika finansowany przez SKOKI Biereckiego. – reasumując zwykły Pisowski aparatczyk nie mający nic wspolnego z dziennikarstwem

 12. Czytam i nie wierzę, że w TVP serio się powołują z pełną powagą na tę analizę 😀 Kilkadziesiąt latynoskich kont publikujących copy-pastę to dowod na to, że demonstracje w Polsce są sterowane przez nowego dużego gracza i nie mają charakteru spontaniczne 😀 Kabaret. (Nie, nie popieram opozycji ).

 13. HAHHA z wszych danych wynika że na 1221 aktywności 206 było z zagranicy z czego 65 z UK ( nic chyba dziwnego skoro siedzi tam 2 mln polaków ) 35 z USA ( gdzie poloniii jest 6 mln ) no i reszta raptem 106 z innych krajów .

  NO to jaka jest skala tego zjawiska ??????? mniej niż 10% – z czego trzeba zauważyć że przecież ludzie teraz korzystają z VPN ów których geololokacja IP jest PRZYPADKOWA . ja teraz piszę z UKRAINY a siedzę zaraz przy waszej “siedzibie”
  Zaznaczam że np. Opera ma w sobie DARMOWY VPN losujący IP z puli międzynarodowej .

  Wasza analiza bliższa jest bajaniu

 14. Trolle nie zrozumiały treci analizy i jej znaczenia. Nie ważne są te protesty. Pies ganiał najpierw babcie moherowe a teraz inne oszołomy ze świeczkami. Chodzi o to jak inne ośrodki zagraniczne , prywatne lub finansowe wpływają na rzeczywistość w ukryty sposób. Dlaczego robią to w ukryty sposób?

  • Stary! Wejdź na np. buyrealmarketing.com; socialmachine.io; addmefast.com czy coś podobnego i ogarnij temat zamiast głupio trolować.

  • a na czym jedziesz? Tym samym co Nitras? Narazie to Facebook kontroluje prawice. Przyklad – Marsz Niepodleglosci. Moglabys wylamac sie ze swojego srodowiska i zaczac podawac fakty?

 15. Zdarza się Wam przeczytać przeczytać to, co napisaliście napisaliście przed publikacją publikacją?
  Bez dyskusyjnie nie

 16. Cały Twitter oblepiony jest pisowcami, którzy w godzinę potrafią zalać identycznymi hasłami. Nawet kryptonimy mają swoje: te zwinne bobrzyce, zielone gąski, pikusie i in. nie wzięli się znikąd. I nagle ta banda płacze, że są sterowane akcje?
  Bez jaj!

 17. “Nie ma jednoznacznego prostego wytłumaczenia czemu po obu stronach sporu politycznego występują takie działania i czy sami politycy są świadomi co się wokół nich dzieje w sieci.”

  Analizujecie statystyki internetowe i nie potraficie tego wyjaśnić? Przecież to jeden z najbardziej znanych metod propagandy na portalach społecznościowych, ma to podobne znamię co pozycjonowanie stron które jest popularne w Polsce. Rzeczywiście powodów tej akcji jest może być dużo, ale jak to działa jest bardzo znane, są to albo zhackowanie konta (lub hacki przez interfejsy aplikacyjne) sterowane przez botnet (sieć botów) albo żywi ludzie zatrudnieni na kasę by postawić komentarz i z zagranicy gdzie nie wiedzą o co chodzi łatwo takie coś załatwić. Jest pełno serwisów gdzie
  taką akcje można zamówić, najbardziej znane jest kupowanie followersów lub subskrypcji na YouTube (tutaj boty lub zatrudnieni ludzie zwykle tworzą nowe konta). Jest to albo to… albo możemy zacząć myśleć o spiskach jakie służby mogą robić, bo ci też takie akcje robią.

  Ale takie coś ktoś musi zamówić, samo z siebie to się nie bierze. Wiadomo że chodzi o promowanie protestów, pozostaje pytanie konkretnie kto. Możliwe że widzimy tu oddzielne zamówienie od różnych osób

  • Ja wam to wyjaśnię bo robiłem w branży po stronie klienta. To nie służy żadnej “propagandzie” bo wpływ na opinię ma to marginalny jeśli w ogóle- po prostu szef rzuca “masz zrobić, żeby nas lubili i mamy mieć dużo lików i to na wczoraj” albo “masz zrobić tak, żeby konkurencja była znienawidzona i miała dużo hejtów – masz dwa dni” no to się kupuje i pokazuje szefowi miliard lików albo hejtów w tydzień, potem pokazuje statystyki i dostaje się premię choć to tylko wydmuszki. Można wywrzeć realny efekt ale to wymaga wiedzy, czasu, pracy i wtedy ma to moc ale mało kto z decydentów to ogarnia a takie kupowanie wydmuszek czy trepów od hejtowania choć realnie nic nie daje tylko oczaruje szefów magią liczb. Cała filozofia.

 18. jest Pan gościem od złego,niszczy Pan mój kraj i podsyca ludzi,szczególnie młodych często bez moralnego kręgosłupa i oni idą i buczą jak stado baranów

 19. I co? Ktoś kupił trolli na profil TVN24, ktoś zaczął masowo obserwować Szczerbę. I co. Te dwa przykłady mają dowodzić Astroturfingu? LOL
  W każdym razie trafne podsumowanie: “i zdecydowanie nie jest nikogo przyjacielem”
  Nie jest przyjacielem PiSu – to jasne. I nie jest przyjacielem opozycji – jest jasnym, że takie działania zostaną szybko ujawnione.

  • Skąd wniosek że nie jest przyjacielem PiS-u?
   Przecież te komentarze z Ameryki Południowej, są tak prymitywne, że idealnie nadają się do zaprezentowania w TVP jako twardy dowód na zagraniczny atak na Polskę.
   Przy okazji, proszę poprawić literówkę: Przeciwnicy opozycji zwrócili że na kotach m.in polityków #PO pojawiły się cały wysyp nowych obserwujących.
   Bo chyba kotów nie obserwują?

   • To nie ściany
    to koty mają uszy
    czworonożni agenci
    Pana Boga
    zesłani na ziemię
    aby szpiegować Adama
    przymilnym ocieraniem
    grzbietów
    wkradają się w łaski
    naszych chałup
    nic nie mówią
    podsłuchują
    najskrytsze szepty
    nie ujdą kociej uwadze
    wszędzie ich pełno na kolanach
    za uchem pod nogami
    gdy je wyrzucamy podsłuchują
    za drzwiami sieni
    w nocy koty włażą pod łóżka
    zapalają czerwone latarnie oczu
    i w ich blasku
    wszystko skrzętnie spisują
    (notesiki chowają rano do mysiej dziury)
    *
    a potem na sądzie ostatecznym dziwimy się
    skąd Pan Bóg o nas wszystko wie.

 20. A co jeśli to zrobił ktoś, żeby ośmieszyć działania opozycjonistów. I dać wiatru w żagle proPiSowcom? Przecież PiS ma duże możliwości, najwięcej kasy ze wszystkich i silną przybudówkę internetu.
  Wnioski nasuwają się same.

 21. A czy ktoś przyjechał nad Wisłę? Nie ośmieszajcie się!
  Co do TVN24 – ok, może kupili komentarze?
  Co do Michała Szczerby – stare, aktywne konta, w większości z Polski – konsekwencja jego działalności na protestach. Polonia jest duża i organizuje też protesty zagranicą. Nic dziwnego.
  Gdyby wszyscy jego obserwatorzy byli np. z Ameryki – zrozumiałbym, ale większość z Polski!
  Interesowanie się polityką – co w tym dziwnego, to były głośne wydarzenia polityczne, także w Polsce.

  Nie wiem co bierzecie, że udało wam się połączyć te dwie sprawy. Kto to finansuje? xD Żadnych dowodów? Poza tym, że TVN kupił sobie komentarze pod swoim filmem, a Szczerbę zaczęli obserwować? Tylko dwa przykłady na ten rzeczony “AstroTurfing”?

  “Bez dyskusyjnie do polskiej politycznej piaskownicy internetowej wszedł nowy gracz. Nikt nie zna jego celów, siły, technologi oraz potencjału finansowego. Nie ma jednoznacznych dowodów kto sponsoruje ww. widoczne akcje. ”
  xD Jaki nowy gracz? Bądźmy poważni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here