Dane ilościowe.

Zasięg w sieci

Kluczowe dla PiS do budowania zasięg w lipcu była sprawa podwyżek dla rządu. Akcja Kuki’15 #korytoplus (zasięg 6,7 mln) oraz „środkowy palec” posła spowodowały dużą nie kontrolowaną anomalię wzrostu zasięgu w sieci.

Facebook

dane: www.fanpagekarma.com
Twitter

dane: www.fanpagekarma.com

Komentarz

Zebrane dane ilościowe wskazują że PiS w dalszym ciągu jest atrakcyjny dla wyborców w sieci. PiS dość sprawnie wykorzystuje sieci do wzmacniania swojej pozycji. Poprzez bardzo skuteczne działania w mediach społecznościowych potrafi budować interakcję z wyborcami i sympatykami. Analiza i treść publikowanych postów w lipcu wskazuje na bardzo przyzwoity poziom interakcji w sieci.

dane: www.fanpagekarma.com
Istnieją obecnie dwa problemy które mogą niepokoić sztabowców partii rządzącej.

Pierwszy to historyczny spadek liczby polubień kanału FB w odniesieniu do największej politycznego konkurenta. Pierwszy raz od 12 miesięcy PO zyskała większą liczbę nowych polubień niż PiS. Jest to wynik historyczny i może świadczyć o powolnej zmianie nastrojów w sieci. Jednoczenie nie można wykluczyć że jest to anomalia wakacyjna. Jeżeli przyjąć tezę o początku zmiany nastrojów to drugi problem jest dla PiS kluczowy i może stanowić wstęp do identyfikacji problemu.

dane: www.fanpagekarma.com

Drugi to mniej widoczny to wzrost interakcji i zasięgów wpisów, opinii i komentarzy krytykujących rząd jak i samo PiS. Dane z lipca pokazują bardzo dynamiczny przyrost fanów wśród profili krytykujących partię Jarosława Kaczyńskiego.

Profile piszące o PiS Facebook z największym zasięgiem w sieci dane: www.monitori.pl

Profile piszące o PiS Twitter z największym zasięgiem w sieci dane: www.monitori.pl

Analiza Twittera tez może być niepokojąca. Pomimo że zwykło się uważać że to ten kanał mediów społecznościowych jest „opanowany” przez zwolenników PiS. Paradoksalnie w lipcu opozycja i środowiska z nią związane uzyskuj nawiększy zasięgi i interakcje.

Warto zwrócić uwagę na dwa największe profile w mediach społecznościowych krytykujące PiS.

Sok z Buraka
Dynamika przyrostu fanów.

dane: www.fanpagekarma.com

Intrerakcja postów

dane: www.fanpagekarma.com

Nie lubię PiS

Intrerakcja postów

dane: www.fanpagekarma.com

Dynamika wzrostu i interakcji jest ogromna. Dla PiS jest to o tyle niepokojące że tego typu „huby” w średnim okresie bardzo często są kluczowe kształtowania opinii w sieci. Szczegółowa analiza popularności i zasięgów poszczególnych postów na FB wskazuje jednoznacznie przewagę profili kratkujących działania partii rządzącej

Reasumując mamy okres wakacyjny i może być to lipcowa anomalia. Plusem dla PiS jest fakt że żadna z partii opozycyjnych do tej pory nie prowadzi zmasowanej kampanii w sieci i nie posiadła jeszcze daru konwertowania polubień na poparcie w sondażach.