Analiza danych z sieci wskazuje, że w 2018 w Polsce może pojawić się po prawej stronie sceny politycznej nowa, silna partia polityczna. Wszystkie dostępne dane w sieci wskazują, że popularność polityków o wyrazistych poglądach narodowych jest i będzie coraz większa. Powstanie nowego bytu, będzie problemem zarówno dla partii rządzącej, jak i opozycji liberalnej. Poniżej prezentujemy 3 silne sygnały, które wskazują na wzrost.

#1 Nowy lider

Podsumowanie Sotrender, dotyczące obecności i działalności polityków w kanale Facebook, w 2017 przynosi kilka zaskakujących wyników. Dane z ostatnich 12 mc jednoznacznie wskazują, że najbardziej oddanych fanów (zaangażowanie) posiada poseł Andruszkiewicz.

Zarówno poziom zaangażowania aktywności jego fanów, jak i Interactivity Index wskazują, że poseł był jednym z najbardziej popularnych polityków w mediach społecznościowych.

Nowi fani FB +24K

Aby zobrazować popularność posła Andruszkiewicza poniżej prezentujemy zestawianie interakcji (polubień, komentarzy, udostępnień) z postami Nowoczesnej (partia) i jej lidera (K. Lubnauer).

Jeden post Andruszkiewicza, jest średnio 5 raz popularniejszy niż post Nowoczesnej i jej liderki razem wzięte. Tak dużą siłę przekazu posiada z partii opozycyjnych jednie PO, (i to tez nie zawsze).

Dane są jednoznaczne, ruch narodowy jeszcze nie miał tak skutecznego w dotarciu do wyborców) lidera w social media.

#2 Nowe hasła

Analiza danych dot. nośnych haseł o zabarwieniu narodowym, takich jak sankcje wobec PL, reperacje wojenne, uchodźcy(islam), czy Ukraina (bandytyzm), pokazują bardzo duże zainteresowanie w sieci.

Dla zobrazowania skali zainteresowania ww. tematyka warto zestawić, zainteresowanie największym protestem opozycji #wolnesądy dot. reformy Sądu Najwyższego.

Jak widać z danych z ostatnich 12 mc, tylko w 3 województwach temat #wolnesądy wzbudził większe zainteresowanie niż tematy “narodowe”.

Partia rządca, rzuca w social media, ww. hasła niczym zaklęcia korzystając ze wszystkich środków przekazu, starając się rozbudować swoja bazę wyborców o nowe środowiska. Paradoksalnie dzięki tym hasłom i zdobywanym przez nich ogromnym zasięgom, zyskują popularność i zaangażowanie nowi, młodzi, narodowi politycy i organizacje.

Poniżej zestawianie popularności postów Facebook #PiS vs. #Andruszkiewicz w okresie 01.09.17 – 17.12.17

Popularność postów przekłada się na frekwencje na spotkaniach.

link

link

#3 Nowe miejsce na scenie politycznej.

Zamian premiera defacto otworzyła w sieci miejsce na powstanie nowej silnej partii, o charakterze narodowym. Paradoksalnie głównym blokerem narodzin takiej organizacji, była Premier Szydło. Jej najpopularniejsze w sieci wystąpienie w #PE w lutym 2016, czy słynne “dokąd zmierzasz Europo?”, było tamą dla powstania nowego bytu na “prawo” od PiS. W chwili obecnej z wyjątkiem komunikatów posła Tarczyńskiego, takiej tamy nie ma. Nowy premier w sposób naturalny takiej tamy nie stanowi.

Komentarz:

Kiedy powstanie nowy polski #Jobbik? W chwili obecnej z perspektywy politycznej, zbliżający się rok będzie idealnym okresem inkubacji takiego projektu. Mając na uwadze jednak porażkę Ruchu Narodowego w wyborach samorządowych 2014, idealny okres “szybkich narodzin” to początek 2019r. Dane historyczne pokazują, że LPR uzyskał w 2001 prawie 1MLN głosów (7,8% poparcia/35 mandatów poselskich/ 2 senatorskich) Mając na uwadze dynamikę popularności haseł narodowych i wzrost nowych liderów, ten wynik nie wydaje się nierealny w 2019 do powtórzenia. Pytaniem kluczowym pozostaje, kto straci na powstaniu i raczej pewnym sukcesie nowej partii i kto ją w początkowej fazie sfinansuje?

Dane:
www.sotrender.com
www.google.com