Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz zjawiska “fake news” w polityce. Zapraszamy do lektury.

Dziennikarze mogą uznać, że polityk ma kontrolę nad profilem społecznościowym

press.pl, 6 listopada 2020 r. Zdaniem prawnika dziennikarze mają prawo uznać, że użytkownik mediów społecznościowych panuje nad treściami udostępnianymi na swoim profilu, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcjonariusza publicznego.

Na twitterowym profilu posłanki PiS Joanny Borowiak 29 października ukazał się wpis: “Możecie sobie protestować ile chcecie. Jak powiedział Jarosław Kaczyński, zdanie narkomanek-prostytutek i zabójców dzieci nie będzie mieć wpływu na podejmowane decyzje”.

W kolejnym tweecie napisano: “Przypadkowo opublikowałam ten komentarz. To miało być w prywatnej wiadomości”. Borowiak wystosowała oświadczenie, że to nie ona jest autorką tweetów, bo kilka dni wcześniej ktoś włamał się na jej konto. Poinformowała, że zgłosiła sprawę policji. Wersję o ataku hakerskim potwierdził też m.in. serwis fact-checkingowy Konkret24. Czytaj więcej…


Donald Trump: Joe Biden wygrał, gdyż wybory zostały sfałszowane

wydarzenia.interia.pl, 15 listopada 2020 r. “Joe Biden wygrał wybory prezydenckie, gdyż zostały one sfałszowane” – stwierdził w niedzielę (15 listopada) prezydent USA Donald Trump. Jak zauważa Reuters, to pierwszy raz, gdy przywódca USA publicznie przyznaje, że w głosowaniu zwyciężył demokrata Joe Biden. W kolejnym wpisie Trump się jednak “poprawił”.

Przypomnijmy – w piątek (13 listopada), na podstawie danych z komisji, media, w tym dziennik “New York Times” oraz telewizje ABC oraz CNN ogłosiły, że demokrata Joe Biden wygrał wybory prezydenckie w Georgii, a urzędujący prezydent USA w Karolinie Północnej.

Tym samym media te uznały, że wyborcze pojedynki rozstrzygnięte są już we wszystkich amerykańskich stanach.

“On wygrał, gdyż wybory zostały sfałszowane. Nie zezwolono na obserwatorów, głosy zliczały prywatna firma pod kontrolą radykalnej lewicy, Dominion, która ma złą reputację i fatalny sprzęt (…)” – stwierdził w niedzielę (15 listopada) na Twitterze Trump. Czytaj więcej…


Stan po Burzy. Kardynał typowany na ojca chrzestnego lobby, które tuszowało pedofilię w polskim Kościele

onet.pl, 14 listopada 2020 r. Jarosław Kaczyński powtarza, że Kościół jest jedynym depozytariuszem wartości, a ten, kto w to nie wierzy, jest nihilistą. Równocześnie jednak na jaw wychodzą nowe fakty związane z czynami pedofilskimi, których dopuszczali się księża. Ostre zachowanie Watykanu wobec Henryka Gulbinowicza może wskazywać na to, że jest on typowany na jednego z “cappo di tutti capi” lobby kryjącego ekscesy seksualne w polskim Kościele – o tym rozmawiają w podcaście “Stan po Burzy” Agnieszka Burzyńska i Andrzej Stankiewicz.

Co roku, 11 listopada od kilkunastu lat organizowany jest Marsz Niepodległości. Tym razem, ze względu na pandemię, miało być inaczej. Organizatorzy — przekonując, że pragną zapewnić uczestnikom większe bezpieczeństwo — zaproponowali przejazd samochodami zamiast marszu.

Na miejscu okazało się jednak, że zmotoryzowany marsz to oszustwo. Oczywiście, utworzyła się kawalkada aut. Ale — po pierwsze — trudno było się do niej dostać, ze względu na policyjne zasieki. A po drugie, na Rondzie Dmowskiego — skąd startował marsz — pojawiły się tabuny ludzi, chętnych do pieszego, nielegalnego przemarszu. To nie przypadek — w wąskich uliczkach nieopodal centrum, zatrzymywały się vany, z których wysiadali muskularni panowie w strojach sportowych. Nie zapowiadało to świętowania, a raczej zadymy. Czytaj więcej…