Rankiem 29 października media obiegły informacje o zatrzymaniu burmistrza warszawskiej dzielnicy Włochy podczas przyjmowania łapówki. Jedną z głównych kwestii podejmowanych przez media w tym czasie były doniesienia o luksusowym samochodzie, którym miał poruszać się zatrzymany Artur W.  Włodarz wg doniesień próbował ukryć gotówkę w garażu należącym do rodziny.

Najwięcej wzmianek na ten temat opublikowano na Twitterze. Warto zauważyć również największą liczbę wypowiedzi negatywnych w obrębie tego źródła. W dalszej części zestawienia znalazły się ogólnopolskie portale informacyjne. Facebook zajął natomiast dopiero czwartą lokatę, tam też znacznie rzadziej odnoszono się do tematu negatywnie.

Poniższy wykres wskazuje na bardzo wysoką aktywność portali informacyjnych do kilku godzin po zamieszczeniu pierwszych publikacji. Temat był komentowany kolejnego dnia po zatrzymaniu na podobnym poziomie. Później natomiast dyskurs stopniowo przenosił się na Twitter.

30 października natomiast aktywność portali social media spadła, a większość wzmianek ukazywała się na portalach informacyjnych. 

Najpopularniejsze konteksty wypowiedzi w dyskusjach internetowych na temat burmistrza dotyczyły sposobu zatrzymania, który nie budził wątpliwości co do winy złapanego. Bardzo wielu internautów zwracało również uwagę na jego przynależność polityczną, wspominano o braku Maserati w oświadczeniu majątkowym. Ze strony tzw. lewej strony próbowano w temat wpleść wątek prezesa NIK. Pojawił się też wątek likwidacji CBA.

Najpopularniejszą publikacją był artykuł portalu money.pl zamieszczony na profilu Patryka Jakiego na Facebooku. W zestawieniu tym wyraźnie dominowały źródła konserwatywne. Wpis ten uzyskał najwięcej interakcji spośród wszystkich treści.

Najaktywniejszym portalem okazał się wiadomosci.wp.pl – to tam komentowano temat burmistrza najaktywniej. Wyniki w podobnej skali zaobserwowano również na portalu fakty.interia.pl. Aktywność pozostałych źródeł była wyraźnie mniejsza. Poniżej 6 najpopularniejszych portali informacyjnych oraz dynamika komentarzy pod artykułami tam zamieszczonymi.

Po uzyskaniu informacji o zatrzymaniu przez CBA burmistrza dzielnicy Włochy, prezydent stolicy natychmiast skierował do tamtejszej rady wniosek o odwołanie urzędnika. Cofnął również przyznane mu pełnomocnictwa i upoważnienia. Dodatkowo polityk został usunięty ze struktur Platformy Obywatelskiej.

  RAPORT: Twitter podsumowanie działań partii politycznych: 27.11-03.12.2018