Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz zjawiska “fake news” w polityce. Zapraszamy do lektury.

Co łączy Facebooka i partie polityczne? Okazuje się, że zasada “dziel i rządź”

cyberdefence24.pl, 1 października 2020 r. “Tak jak partiom politycznym opłaca się dzielić społeczeństwo, tak samo Facebookowi opłaca się robić to samo”. Dlaczego fake newsy napędzają naszą debatę polityczną? Dlaczego jesteśmy tak na nie podatni? I w końcu jaką rolę odgrywają w tej całej grze media? “Ludzie stracili zaufanie do tradycyjnych mediów i mają poczucie, że w tych ogólnopolskich źródłach informacji nie mówi się im do końca prawdy. Zaczynają wierzyć, że prawda ukryta jest gdzieś głęboko w internecie i trzeba mocno poszukać, aby ją znaleźć”- potwierdza socjolog i prezes Instytutu Dyskursu i Dialogu Filip A. Gołębiewski.

Dlaczego tak ochoczo przekazujemy fake newsy w mediach społecznościowych, pomimo, że czasami są one tak absurdalne, że aż trudno w nie uwierzyć?

Jest to dość złożony temat. Bierze się to w pierwszej kolejności z najzwyklejszej ludzkiej ciekawości, zainteresowania kwestiami sensacyjnymi i elementami nieszablonowymi, które dotykają naszych emocji. Drugą kwestią jest przyporządkowanie światopoglądowe oraz oczywiście poglądy polityczne. W tym aspekcie najczęściej do zobrazowania tego zjawiska używana jest koncepcja tzw. bańki informacyjnej, żeby określić w jakim towarzystwie człowiek się obraca i jakie źródła informacji do siebie dopuszcza. Czytaj więcej…


Cyberatak na stronę kampanii Donalda Trumpa

niezalezna.pl, 28 października 2020 r. Strona kampanii ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa została na krótko zhakowana. Sztab wyborczy prezydenta USA współpracuje z służbami bezpieczeństwa, by wykryć sprawców ataku. W oświadczeniu sztab przekazał, że hakerzy nie uzyskali dostępu do danych szczególnie chronionych. Po krótkim ataku strona ponownie działała prawidłowo. Nie wiadomo, kto stoi za cyberatakiem. Federalne Biuro Śledcze (FBI) nie wydało do tej pory komunikatu w sprawie.

Witryna kampanii na krótko wyświetlała fałszywą wiadomość, w której cyberprzestępcy podszywali się pod oświadczenie służby bezpieczeństwa. Proszono w niej o opłatę w kryptowalutach w zamian za dostęp do “wewnętrznych i tajnych rozmów” członków rodziny i współpracowników Trumpa. Czytaj więcej…


Andrzej Duda o protestach kobiet: nie dziwię się gniewowi i obawie protestujących kobiet

onet.pl, 28 października 2020 r. – W pierwszej chwili, gdy była mowa o wyroku TK, byłem zadowolony. Spodziewałem się jednak, że Trybunał zostawi czas na to, by przepisy zostały doprecyzowane – powiedział Andrzej Duda, po raz pierwszy odnosząc się na antenie Polsat News do trwających od czwartku protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego. W czasie rozmowy głos zabrała także żona prezydenta, Agata Kornhauser-Duda. – Czy kobiety muszą być zmuszane do heroizmu? Mam takie wątpliwości – stwierdziła żona prezydenta.

Duda skomentował masowe protesty na ulicach Polski. – Jestem bardzo zasmucony tą sytuacją. Rozumiem kobiety, które protestują, choć wszyscy znają moje poglądy. W pierwszej chwili, gdy była mowa o wyroku TK byłem zadowolony. Spodziewałem się jednak, że Trybunał zostawi czas na to, by przepisy zostały doprecyzowane – powiedział prezydent w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.

Andrzej Duda odniósł się również do słów swojej córki, która napisała, że posłowie “powinni znaleźć kompromisowe rozwiązanie”. – Jestem dumny z mojej córki. W tej sytuacji nie było łatwo zabrać głos. Jest bardziej liberalna ode mnie, ale jest osobą dorosłą i ma swoje zdanie. Również prezydent Lech Kaczyński był zwolennikiem kompromisu aborcyjnego. Ja jestem pod tym względem bardziej konserwatywny – oświadczył prezydent. Czytaj więcej…