Facebook ogłosił rozszerzenie swojego zewnętrznego programu sprawdzania faktów na 10 nowych krajów afrykańskich we współpracy z Agence France-Presse i innymi mediami.


Program będzie obejmował Etiopię, Zambię, Somalię i Burkina Faso we współpracy z agencją AFP; będzie tez obecny w Ugandzie i Tanzanii z Pesa Check i AFP; w Demokratycznej Republice Konga i Wybrzeżu Kości Słoniowej z Francją 24 i AFP oraz w Gwinei i Ghanie we współpracy z Nigeryjską platformą sprawdzającą fakty Dubawa.

Rozszerzenie zewnętrznego sprawdzania faktów na 15 krajów pokazuje nasze zaangażowanie i poświęcenie dla kontynentu, biorąc również pod uwagę ekspansję języka lokalnego w ramach tego programu”, powiedział Kojo Boakye z Facebooka.

Podejmowanie kroków w celu przeciwdziałania fake newsom na Facebooku to poważna odpowiedzialność. Wiemy, że dezinformacja jest problemem i są to ważne kroki w dalszym rozwiązywaniu tego problemu. Sama kontrola faktów przez osoby trzecie nie jest rozwiązaniem, jest to jedna z wielu inicjatyw i programów, w które inwestujemy, aby poprawić jakość informacji, które nasi obywatele widzą na Facebooku”.

AFP z przyjemnością rozszerza swój projekt sprawdzania faktów. Jesteśmy znani z wysokiej jakości naszego dziennikarstwa na terenie Afryki i będziemy wykorzystywać naszą rozległą sieć biur i dziennikarzy na kontynencie do walki z dezinformacją” – powiedział AFP Phil Chetwynd.

AFP ma swoje sposoby na weryfikację faktów w prawie 30 krajach, pracują nad tym ekipy w dziewięciu językach. Eric Mugendi, dyrektor zarządzający Pesa Check, który zapewni usługi sprawdzania prawdziwości informacji w języku suahili i angielskim, powiedział:

Sieci społecznościowe, takie jak Facebook, nie tylko zmieniły sposoby, w jaki Afrykanie konsumują wiadomości… Kształtują nasz sposób postrzegania świata. Ten projekt pomaga nam radykalnie rozszerzyć kontrolę informacji i eliminację tych treści, które mogą spowodować szkody w świecie realnym”.