Facebook usunął ze swojej platformy kolejne siedem stron, trzy grupy dyskusyjne i pięć kont. Wszystkie zaangażowane były w skoordynowane i nieautentyczne zachowania w ramach małej sieci, którą zainicjowano w Chinach. Za jej pomocą dystrybuowano nieprawdziwe treści związane z wydarzeniami w Hongkongu.

Osoby odpowiedzialne za tę kampanię stosowały wiele oszukańczych taktyk, w tym wykorzystywanie fałszywych profili do zarządzania stronami udającymi organizacje informacyjne publikujących w grupach rozpowszechniającymi ich treści. Niektóre z nich zostały już wyłączone przez zautomatyzowane systemy Facebooka.

Często pisali o lokalnych wydarzeniach politycznych, w tym tematach tj. trwające protesty w Hongkongu. Chociaż osoby odpowiedzialne za tę działalność próbowały ukryć swoją tożsamość, dochodzenie wykazało powiązania z osobami powiązanymi z chińskim rządem.

  • Facebook: 5 kont, 7 stron publicznych i 3 grupy;
  • Zasięg: Około 15,5 tys. obserwowało jedno z usuniętych profili, ok. 2,2 tys. profili uczestniczyło w dyskusjach jednej z usuniętych grup.

Na podstawie informacji udostępnionych przez administrację Twittera przeprowadzono wewnętrzne dochodzenie w sprawie podejrzeń o organizowanie i koordynowanie nieautentycznych zachowań w regionie i zidentyfikowano tę aktywność. Portal będzie kontynuować monitorowanie i podejmie działania, jeśli stwierdzi kolejne naruszenia. Analizy zostały też udostępnione organom ścigania i partnerom branżowym.

Facebook nieustannie pracuje nad wykrywaniem i powstrzymywaniem tego rodzaju działań, ponieważ nie chce, aby jego usługi były wykorzystywane do manipulowania ludźmi. Usuwa te strony, grupy i konta na podstawie ich zachowania, a nie treści, które opublikowali.

Osoby odpowiedzialne za manipulację na portalu koordynowały się ze sobą i używały fałszywych kont w celu wprowadzenia w błąd opinii publicznej i to było podstawą działania. Facebook informuje tez, że robi postępy w eliminowaniu tego typu nadużyć, ale jak zaznacza, jest to wciąż spore wyzwanie.

“Naszym celem jest ciągłe doskonalenie, aby wyprzedzać tego typu działania. Oznacza to tworzenie jeszcze lepszych technologii, zatrudnianie większej liczby osób i ściślejszą współpracę z organami ścigania, ekspertami ds. bezpieczeństwa i firmami zewnętrznymi, które specjalizują się w wykrywaniu tego typu manipulacji.”