Na Facebooku zidentyfikowany dziesiątki cyberprzestępczych grup, które założyły sklep na platformie jako sklepy internetowe, aby sprzedawać różne nielegalne usługi, takie jak informacje o skradzionych kartach kredytowych, kradzież kont na zlecenie czy narzędzia do spamowania.

Narzędzie Talos firmy Cisco Systems odkryło 74 grupy o nazwach takich jak „Spam Professional” i „Facebook hack (Phishing)”. Te internetowe “sklepy”, które liczyły około 385 000 członków, były dość łatwe do zlokalizowania dla każdego z kontem na Facebooku.

Według firmy Talos, gdy osoba dołączy do jednej z takich grup, własne algorytmy Facebooka często sugerują podobne grupy, dzięki czemu łatwo jest znaleźć przestępcze hangouty.

Facebook potwierdził, że grupy wykryte przez firmę Talos istniały na platformie od ośmiu lat i zostały one usunięte.

„Grupy te naruszyły nasze zasady dotyczące spamu i oszustw finansowych, więc je usunęliśmy. Zdajemy sobie sprawę, że musimy być bardziej czujni i intensywnie inwestujemy w walkę z tego typu działalnością” – powiedział Facebook w swoim oświadczeniu.

Wykrycie tego typu działalności cyberprzestępczej zwiększyło i tak spore już obawy związane z bezpieczeństwem i prywatnością na Facebooku.

Źródło: bloomberg.com