Ile fałszywych kont jest na Facebooku? To kluczowe pytanie dla reklamodawców, którzy chcą zoptymalizować wydajność kampanii. Facebook oferuje niezrównany potencjalny zasięg z ponad 2,5 miliardem aktywnych użytkowników na całym świecie. Jednak jest powszechnie krytykowany za to, że wiele z tych profili jest fałszywych. To zdecydowanie zmniejsza zaufanie do uzyskanych zasięgów.

W 2018 roku Facebook poinformował, że odsetek fałszywych kont na platformie wynosił około 4 proc., czyli 88 milionów fałszywych profili. W 2012 r. było to 9 proc., zaś w 2013 r. 11 proc. W 2018 r. Facebook stwierdził, że był w stanie zmniejszyć rozpowszechnienie fałszywych kont ze względu na zaawansowane działania w zakresie ich wykrywania i usuwania. Spowodowało to usunięcie 583 milionów fałszywych kont w jednym kwartale. W zeszłym roku Facebook usunął 6,6 miliarda fałszywych kont. Można śmiało powiedzieć, że sieć społecznościowa znacznie poprawiła swoje systemy dotyczące tej kwestii.

Facebook wprowadził DEC

Zdaniem zespołu inżynierów Facebooka, powodem tego jest zaawansowany system uczenia maszynowego o nazwie Deep Entity Classification (DEC). Jest on w stanie lepiej wykrywać fałszywe profile w oparciu o szerszy zakres atrybutów i zachowań.

„System analizuje nie tylko konta aktywne na Facebooku, ale także zachowanie każdego profilu i interakcję z resztą społeczności. Inżynierowie Facebooka odnoszą się do „głębokich funkcji” każdego konta, które są wzorcami zachowań profili, nie zaś do bezpośredniej charakterystyki konta. Innymi słowy, zamiast rejestrować tylko takie szczegóły, jak data utworzenia konta lub liczba wysłanych zaproszeń do znajomych, DEC analizuje również wszystkie właściwości profili, grup lub strony, z którymi dany użytkownik nawiązał kontakt” – poinformował Facebook.

Ten bardziej zaawansowany system został wdrożony częściowo z powodu większego nacisku na fałszywe profile po wyborach prezydenckich w USA w 2016 r. Umożliwił on Facebookowi bardziej aktywne niż kiedykolwiek wcześniej usuwanie fałszywych kont.

Kluczem do tego ulepszonego systemu wykrywania jest jego złożoność. Zrozumienie, w jaki sposób używany jest każdy profil oraz identyfikacja wzorców dopasowanych do nieautentycznego zachowania. Facebook twierdzi, że proces mapuje dziesiątki tysięcy punktów danych na każdym profilu, co bardzo utrudnia inżynierię wsteczną.

Jednak na Facebooku wciąż istnieje 125 milionów fałszywych kont. To wydaje się dziwne, prawda? Jak wspomniano, w 2018 r., kiedy Facebook po raz ostatni zaktualizował ilość fałszywych kont na swojej platformie, było to 88 milionów profili. I było to przed wprowadzeniem tego bardziej zaawansowanego systemu ich wykrywania.

Obecnie oficjalny poziom fałszywych kont Facebooka wynosi 5 proc. z 2,5 miliarda kont (czyli 125 milionów), a jego systemy ich wykrywania poprawiają się każdego dnia. Patrząc realistycznie, na platformie zawsze będą istniały fałszywe profile, zaś 5 proc. wydaje się rozsądną ich ilością.