Analitycy portalu poinformowali o usunięciu kolejnych stron, grup i kont, które były zaangażowane w skoordynowane i nieautentyczne zachowanie na Facebooku i Instagramie.


Znaleziono dwie oddzielne, niepowiązane operacje, które rozpoczęły się w Iraku i na Ukrainie. Nie znaleziono z kolei żadnych powiązań między kampaniami, które usunięto, ale obie grupy utworzyły sieci kont, aby wprowadzić w błąd innych. Facebook nieustannie pracuje nad wykrywaniem i powstrzymywaniem tego rodzaju działań, ponieważ nie chce, aby jego usługi były wykorzystywane do manipulowania ludźmi. Usuwa więc strony, grupy i konta na podstawie ich zachowania, a nie treści, które są zamieszczane.

W każdym ze wspomnianych przypadków osoby odpowiedzialne za te działania koordynowały się nawzajem i używały fałszywych kont w celu wprowadzania w błąd, co stanowiło podstawę działań analityków portalu. Udostępniono też informacje o analizie partnerom branżowym Facebooka.

ZOBACZ TAKŻE: Twitter likwiduje siatkę profili, za którymi stał Iran

Facebook robi postępy w eliminowaniu nadużyć, co stanowi nie lada wyzwanie. Celem jest ciągłe doskonalenie, aby wyprzedzać tego typu działania. Oznacza to skupianie się na budowie jeszcze lepszych technologii, zatrudnianiu większej liczby osób i ściślejszej współpracy z organami ścigania, ekspertami ds. bezpieczeństwa i podmiotami zewnętrznymi.

Irak

Usunięto 76 kont, 120 stron na Facebooku, jedną grupę, dwa wydarzenia i siedem kont na Instagramie, aangażujące się w koordynowane i nieautentyczne zachowania na terenie Iraku. Operacje były zorientowane na ten kraj. Osoby odpowiedzialne za tę aktywność korzystały z fałszywych kont w celu rozszerzenia treści i zarządzania wspomnianymi stronami – niektóre z nich prawdopodobnie zostały zakupione poza Facebookiem.

ZOBACZ TAKŻE: Facebook likwiduje fałszywe włoskie profile

Wiele z tych stron połączyło się i z czasem zmieniło nazwy. Podszywano się także pod inne osoby i ukrywano tożsamość, próbowano też uniknąć wykrycia i usunięcia przez portal. Administratorzy stron i właściciele kont zwykle informowali obserwujących o wewnętrznych kwestiach politycznych i społecznych (np. religia), osobach publicznych, stanie wojska pod rządami Saddama Husseina, akcjach wojskowych USA w Iraku, wspieraniu przez Iran miejscowej milicji i wielu innych kwestiach.

Mniej niż 1,6 miliona kont śledziło jedną lub więcej z usuniętych stron, około 339 tys. kont dołączyło do co najmniej jednej z tych grup, a około 2 tys. osób śledziło jedno lub więcej z tych kont na Instagramie. Mniej niż 1,6 tys. USD wydano również na reklamy na Facebooku i Instagramie (opłacono w dolarach amerykańskich, dolarach kanadyjskich i ringgitach malezyjskich).

Usunięto w sumie też 2 wydarzenia. Pierwsze zaplanowano na luty 2016 r., ostatnie na maj 2016 r. 15 osób wyraziło zainteresowanie co najmniej jednym z tych wydarzeń. Nie można potwierdzić, czy którekolwiek z tych zdarzeń rzeczywiście miało miejsce.

Ukraina

Facebook usunął również 168 kont, 149 stron na Facebooku i 79 grup za zaangażowanie się w nieautentyczne zachowania na Ukrainie. Osoby odpowiedzialne za to działanie korzystały z fałszywych kont do zarządzania grupami i wieloma stronami (niektóre z nich zmieniały swoje nazwy w miarę upływu czasu), a także w celu zwiększenia zaangażowania, rozpowszechniania treści i kierowania ludzi do witryn poza Facebookiem.

Administratorzy stron i właściciele kont zwykle publikowali informacje o gwiazdach, show biznesie, sporcie, lokalnych i międzynarodowych wiadomościach, kwestiach politycznych i gospodarczych, w tym wyborach na Ukrainie, kandydatach politycznych. Krytyce poddawano też różne osoby publiczne. Chociaż osoby stojące za tą działalnością próbowały ukryć swoją tożsamość, analitykom udało się powiązać tę działalność z ukraińską firmą PR Pragmatico.

Obserwujący: mniej niż 4,2 mln kont śledziło jedną lub więcej z tych stron, a około 401 tys. kont dołączyło do co najmniej jednej z tych grup.

Reklama: około 1,6 mln USD wydano na reklamy na Facebooku i Instagramie, wszystkie opłacone w dolarach amerykańskich.