Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz zjawiska “fake news” w polityce. Zapraszamy do lektury.

500 plus zawieszone? Ministerstwo dementuje: uwaga na fake news

wirtualnemedia.pl, 14 grudnia 2020 r. Francuski oddział Burger Kinga na swoim Instagramie będzie polecał lokalne restauracje. I to zupełnie za darmo. W ten sposób globalna sieć chce pomóc całemu biznesowi gastronomicznemu w dobie Covid-19.

Akcja potrwa do 21 stycznia 2021 roku, czyli końca kolejnego lockdownu we Francji. Na profilu francuskiego Burger Kinga , w sekcji Stories będą zamieszczane zdjęcia potraw serwowanych przez lokalnie działające restauracje. Obok zdjęć umieszczone będą informacje o danym lokalu – menu, adres i promocje. Codzienne wyróżnianych będzie kilka lokali.

Restauratorzy nie będą musieli płacić za tę formę promocji. Jeśli chcą trafić na profil Burger King France, muszą tylko opublikować na Instagramie zdjęcie swojej popisowej potrawy z hasztagiem #WhopperAndFriends. Czytaj więcej…


Facebook może zostać podzielony. To koniec złotych czasów amerykańskich gigantów technologii?

next.gazeta.pl, 12 grudnia 2020 r. Po latach szybkiego i niemal nieskrępowanego przez państwo rozwoju, Facebook doczekał się poważnych pozwów. Finalnie mogą doprowadzić nawet do podziału firmy, ale z pewnością nie stanie się to szybko.

Pozew złożony w sądzie w środę przez Federalną Komisję Handlu (FTC) przeciwko Facebookowi, to nie przelewki. FTC to potężna państwowa instytucja powołana i wyspecjalizowana w zwalczaniu monopoli i związanych z nimi nieuczciwych praktyk handlowych. Zarzuty, które stawia firmie Marka Zuckerberga są bardzo poważne.

Zdaniem urzędników, internetowy gigant zdobył swoją monopolistyczną pozycję, wykupując firmy, które były konkurencją dla niego, a tych, których nie chciał lub nie mógł kupić, narzucał „restrykcyjne zasady”, często niesprawiedliwie i utrudniające działalność. Czytaj więcej…


Polityka i wykształcenie. Kto nie wierzy w katastrofę klimatyczną?

polityka.pl, 13 grudnia 2020 r. Poglądy polityczne szkodzą, gdy brakuje ludzi o choć częściowo umiarkowanych przekonaniach. Wtedy porozumienie się jest niemożliwe – mówią dr Gabriela Czarnek, prof. Małgorzata Kossowska i Paulina Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Amerykanie odpowiedzieli tak: wykształconym mieszkańcom USA o poglądach lewicowych nie przeszkadzają w prawidłowym oglądzie rzeczywistości, za to prawicowcom i owszem. Te wnioski były punktem wyjścia do badań, których wyniki przedstawiły panie na początku października w „Nature Climate Change”. Czytaj więcej…