„Facebook odmówił sprawdzania prawdziwości politycznych reklam. Pomoże to Trumpowi w wygraniu kolejnych wyborów. Pomoże to także rozpowszechniać fałszywe wiadomości i dezinformacje” – pisze George Soros.

George Soros wzywa do tego, aby ktoś zastąpił Marka Zuckerberga na Facebooku. Jako powód podaje ukryty sojusz portalu z prezydentem Trumpem oraz to, że nie pozwolił sprawdzać faktów w treściach reklam politycznych. Ujawnił tym samym swoje dążenie do zysków poprzez kontrolowanie dystrybucji fałszywych wiadomości i dezinformacji.

Porozumienie Trump – Facebook

W kolumnie opinii w „New York Times” Soros stwierdził, że istnieje nieformalne porozumienie między Trumpem i Zuckerbergiem. „Facebook pomoże prezydentowi Trumpowi w reelekcji, a Trump będzie z kolei bronił Facebooka przed atakami ze strony organów regulacyjnych”.

Mówi, że dowodem jest to, że Zuckerberg spotkał się z prezydentem dopiero ponad cztery miesiące temu, 19 września 2019 r., i że odmowa Zuckerberga w sprawie sprawdzania reklamy politycznej „otworzyła drzwi do zalewania sieci fałszywymi, zmanipulowanymi treściami”.

Soros identyfikuje Facebooka jako firmę medialną, a nie jako platformę, co oznacza, że powinna być pociągana do odpowiedzialności za wszystko, co jest za jej pośrednictwem publikowane. George Soros atakuje również Sheryl Sandberg, dyrektor operacyjną Facebooka. „Facebook nie próbuje uczynić świat lepszym miejscem. Facebook powinien być oceniany na podstawie tego, co robi, a nie na podstawie tego, co mówi” – wypowiada się Soros.

Kończy wezwaniem do zastąpienia Zuckerberga i Sandberg, ponieważ ich celem jest maksymalizacja zysków bez żadnych konsekwencji. „Nie powinni kontrolować Facebooka”.

Z pewnością oznacza to, że Mark Zuckerberg na Facebooku, mając dostęp do ogromnej ilości danych, może znaleźć rozwiązania niektórych z najtrudniejszych problemów, takich jak fałszywe wiadomości i dezinformacja. George Soros wiele oczekuje od Zuckerberga. Wprawdzie jest on inżynierem oprogramowania, ale to nie znaczy, że ma jakieś supermoce pozwalające na rozwiązywanie międzynarodowych problemów społecznych.

Soros widzi, że Zuckerberg realizuje starannie zaplanowaną strategię wykorzystania technologii i danych z portalu Facebook w celu doprowadzenia do reelekcji Trumpa.