Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz zjawiska “fake news” w polityce. Zapraszamy do lektury.

Z Facebooka odchodzi Rob Leathern. Był odpowiedzialny za reklamy polityczne w serwisie

wirtualnemedia.pl, 4 stycznia 2021 r. Rob Leathern, menedżer odpowiedzialny w Facebooku za reklamy polityczne i walkę z dezinformacją na temat koronawirusa poinformował o odejściu ze stanowiska. Leathern zamierza przejść do prywatnej firmy reklamowej, wcześniej alarmował o braku technicznych możliwości realizowania swoich zadań.

Facebook od dłuższego czasu jest krytykowany za to, że nie dość skutecznie walczy z kłamliwymi reklamami o charakterze politycznym zamieszczanymi w serwisie, dopuszcza także publikowanie fake newsów oraz rozmaitych teorii spiskowych dotyczących m.in. pandemii koronawirusa. Ostatnia fala krytyki z tym związana spadła na Facebook w związku z listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA.

Do tej pory za jakość politycznych reklam oraz walkę z dezinformacją dotyczącą Covid-19 odpowiadał Rob Leathern, szef ds. integralności reklamowej serwisu. Teraz, jak donosi Reuters na postawie własnych źródeł Rob Leathern zdecydował o odejściu z firmy, o czym miał poinformować w wewnętrznej korespondencji skierowanej do swoich pracowników. Czytaj więcej…


Jacek Kurski: Ten hejt wynika z zawiści

dorzeczy.pl, 2 stycznia 2021 r. – Telewizja publiczna znowu wygrała, ma znowu najlepszą ofertę. Ten hejt wynika z zawiści – mówił w Gościu Wiadomości TVP Jacek Kurski. Prezes telewizji publicznej odniósł się do zarzutów, jakie padły po sylwestrze organizowanym przez telewizyjną Dwójkę.

Według danych z pomiaru oglądalności kanałów telewizyjnych metodą MOR (Model Oglądalności Rzeczywistej), które opublikował Kurski, transmitowany w TVP2 “Sylwester Marzeń” oglądało średnio 5,9 mln widzów. W szczytowym momencie, siedem minut po północy, przed telewizorami było 8,04 mln ludzi. W tym czasie trwał występ Zenona Martyniuka, który zaprezentował swój premierowy utwór zatytułowany: “Nie można zabić tej miłości”. Z kolei “Sylwestrową Moc Przebojów”, którą transmitowała telewizja Polsat, oglądało średnio 3,2 mln widzów.

Na TVP spadła krytyka, że telewizja łamie obostrzenia pandemiczne. Jacek Kurski w Gościu Wydarzeń odpierał te zarzuty. – Nie było publiczności dlatego, że byli tancerze. Tancerze byli zarówno na scenie, jak i na widowni. Na scenie byli zawodowi tancerze, którzy mieli przećwiczone fantastyczne zresztą układy choreograficzne, 60 piosenek z tancerzami. Natomiast na widowni byli tancerze amatorzy, ale też ćwiczący w szkółkach, którzy dodawali fantastycznego klimatu – mówił Kurski. Czytaj więcej…


Burza w USA. Wyciekło nagranie z Trumpem

o2.pl, 3 stycznia 2021 r. Amerykański prezydent Donald Trump zwrócił się bezpośrednio do sekretarza stanu Georgia o odwrócenie wyniku wyborów prezydenckich. Podczas sobotniej rozmowy telefonicznej poprosił go o “znalezienie” 11,8 tys. głosów – ujawnił “The Washington Post”. Miałoby dać one Trumpowi zwycięstwo nad Joe Bidenem.

Donald Trump twierdzi, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane. Ma uwagi do wyników przede wszystkim w stanie Georgia. Postanowił więc zatelefonować do sekretarza stanu Brada Raffenspergera, prosząc go o ponowne przeliczenie kart do głosowania.

Amerykański prezydent zarzucił urzędnikom liczącym głosy w stanie Georgia, że wypaczyli wyniki głosowania. Stwierdził, że część głosów oddanych na niego została zniszczona. Donald Trump podkreślił, że jest przekonany o swoim zwycięstwie. Czytaj więcej…