Facebook i Twitter – dwa giganty mediów społecznościowych – poinformowały w poniedziałek, że zlikwidowały wspieraną przez rząd Chin operację informacyjną, której celem było stłumienie protestów w Hongkongu. Koncerny od dawna znajdują się pod silną presją, by powstrzymać nielegalny wpływ przed wyborami prezydenckimi w USA, które odbędą się w listopadzie 2020 r.

Oto lista ogłoszonych rezultatów walki z dezinformacją i fake newsami w social media w tym roku, czyli usunięte profile i konta:

** 17 stycznia – 364 strony i konta na Facebooku obsługiwane z Rosji i skierowane do krajów bałtyckich, Azji Środkowej, Kaukazu i krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

** 31 stycznia – 783 strony, grupy i konta zaangażowane w „skoordynowane nieautentyczne zachowania związane z Iranem”.

** 31 stycznia – 234 konta, strony i grupy na Facebooku i Instagramie działające w ramach krajowej sieci w Indonezji.

** 13 lutego – 168 kont na Facebooku, 28 stron i osiem kont na Instagramie skierowanych do obywateli Mołdawii. „Chociaż osoby odpowiedzialne za tę działalność próbowały ukryć swoją tożsamość, ręczna analiza wykazała, że ​​niektóre z tych działań były powiązane z pracownikami mołdawskiego rządu”.

** 7 marca – 137 kont na Facebooku i Instagramie, stron i grup działających w ramach krajowej sieci w Wielkiej Brytanii. 31 stron na Facebooku, grup i kont, które były częścią większej sieci działającej z terenów Rumunii.

** 26 marca – 2 632 strony, grupy i konta zaangażowane w skoordynowane nieautentyczne zachowanie na Facebooku i Instagramie. Operacje dezinformujące były powiązane z Iranem, Rosją, Macedonią i Kosowem.

** 28 marca – 200 stron, grup i kont zaangażowanych w skoordynowane nieautentyczne zachowanie na Facebooku i Instagramie na Filipinach.

** 1 kwietnia – 1 126 stron, grup i kont powiązanych z osobami i organizacjami w Pakistanie i Indiach. „Skoordynowane nieautentyczne zachowanie były dwiema niezależnymi od siebie akcjami w Indiach, powiązane z siecią kont w Pakistanie.”

** 6 – 9 maja – konta na Facebooku, strony i grupy zaangażowane w skoordynowane nieautentyczne zachowania w ramach sieci pochodzącej z Rosji, która koncentrowała się na Ukrainie.

** 16–26 maja konta na Facebooku i Instagramie, strony, grupy i wydarzenia z Izraela. Sieć była skierowana do osób w Nigerii, Senegalu, Togo, Angoli, Nigrze i Tunezji, a także do obywateli Ameryki Łacińskiej i krajów Azji Południowo-Wschodniej.

** 28 maja – 97 kont, stron i grup na Facebooku i Instagramie, które powstały w Iranie. Konta rzekomo były zlokalizowane w USA i Europie i podszywały się pod legalne organizacje informacyjne / media na Bliskim Wschodzie.

** 25 lipca – wykryto cztery niezależne od siebie operacje dezinformacyjne, które rozpoczęły się w Tajlandii, Rosji, Ukrainie i Hondurasie. „Nie znaleźliśmy żadnych powiązań między usuniętymi sieciami kont, wszystkie jednak wprowadzały w błąd innych użytkowników.”

** 1 sierpnia – 383 konta, strony i grupy na Facebooku i Instagramie powiązane z firmami marketingowymi na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz w Egipcie.

** 1 sierpnia – 397 kont, stron i grup na Facebooku i Instagramie – wszystkie powiązane „z osobami powiązanymi z rządem Arabii Saudyjskiej”.

** 19 sierpnia – zdemaskowano sieć 15 stron, grup i kont wspieranych przez Chiny. Wszystkie publikowały treści podważające celowość i sens protestów w Hongkongu. Jednocześnie Twitter zawiesił w ramach tej samej operacji ponad 200 000 kont.