Codzienny przegląd najciekawszych informacji z branży mediów internetowych i społecznościowych oraz zjawiska “fake news” w polityce. Zapraszamy do lektury.

Uwaga fake news europosła Jakiego! Zabawa czy nieprzemyślany wpis?

cyberdefence24.pl, 18 listopada 2020 r. Platformy społecznościowe dwoją się i troją, aby zwalczać przejawy dezinformacji. Blokują mnożące się fałszywe treści dotyczące amerykańskich wyborów, przekłamań historii czy mowy nienawiści. Jak widać potrzeba jeszcze dużo pracy – fake wpisy pojawiają się z najmniej spodziewanego kierunku.

Europoseł Patryk Jaki z partii Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy opublikował tweeta o treści “Polska ma bardziej upolityczniony system wyboru sędziów niż Niemcy”. Pod tym tweetem znajdowała się dodatkowo wyboldowana adnotacja (dodana przez autora wpisu) o następującej treści “Official sources stated that this is false and misleading”, mogąca sugerować, że komunikat ten pochodzi od Twittera.

Kilkunastu użytkowników platformy, w tym dziennikarze, politycy oraz osoby zajmujące się dezinformacją tak właśnie uznało. Okazało się jednak, że europoseł wcielił się w rolę internetowego trolla i komunikat. “Official sources stated that this is false and misleading” umieścił on sam. Zauważalne są również liczne komentarze o “lewackim twitterze”, “udanych łowach” czy “cenzura”. Czytaj więcej…


Sejm przyjął uchwałę PiS w sprawie blokowania budżetu UE

onet.pl, 19 listopada 2020 r. Sejm przyjął uchwałę autorstwa PiS wspierającą działania rządu w negocjacjach budżetu UE. W uchwale posłowie wyrazili wsparcie dla wstrzymania dalszych prac UE nad budżetem, by nie dopuścić do powiązania wypłat pieniędzy z przestrzeganiem zasad praworządności.

Sejm zajął się dziś projektami uchwał PiS, KO, Lewicy i PSL dot. budżetu UE na lata 2021-27. Uchwała PiS wspiera działania rządu ws. negocjacji budżetowych. Opozycja z kolei wzywała premiera do zawarcia porozumienia w sprawie budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy. Wszystkie projekty opozycji odrzucono, natomiast projekt PiS został natychmiastowe skierowany do drugiego czytania bez odsyłania do komisji (za było 236 posłów, przeciw 214, a 5 wstrzymało się od głosu). Został następnie przyjęty niewielką większością 236 głosów do 209 głosów przeciw. 1 osoba wstrzymała się od głosu. Czytaj więcej…


Czy PiS nadal ma większość? Prezes traci kontrolę

polityka.pl, 17 listopada 2020 r. Kaczyński traci właśnie władzę nad polityczną rzeczywistością. Będzie musiał lawirować, układać się, przeżywać prestiżowe porażki. Zaczyna się nowy etap życia rządzącej prawicy.

Ciekawie dzieje się w PiS i z PiS. Odejście z partii ogłosił w RMF FM niepierwszoplanowy poseł Lech Kołakowski, jeden z kilkunastu parlamentarzystów zawieszonych w prawach członka PiS za wrześniowe głosowanie przeciw „piątce dla zwierząt”. Miał dziś, po raz pierwszy w karierze, swoje pięć minut w mediach. Poza RMF przemknął przez TVN24 i prorządowy portal wpolityce. Czytaj więcej…