DFRLab potwierdził, że część kont na Twitterze usuniętych przez firmę w czerwcu 2019 r. brała udział w zorganizowanej, nieorganicznej akcji dezinformacyjnej mającej na celu wzmocnienie pro-katalońskiej narracji w kontekście walki i niepodległość tego regionu. Oprócz zaangażowania niektóre dane wykazują oznaki wpływów obcych państw.

Po dziesięcioleciach separatystycznych napięć parlament kataloński ogłosił niepodległość od Hiszpanii w październiku 2017 r., na drodze referendum, w którym około 92 proc. głosów opowiedziało się za niepodległością, a około 3 procent było przeciwnych.

Kiedy hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że referendum jest nielegalne, Hiszpania popadła w najgorszy kryzys konstytucyjny od 40 lat. Gdy prokatalońscy liderzy i działacze niepodległościowi starli się z rządem w Madrycie, na Twitterze toczyła się równolegle e-bitwa. W tym czasie analityczna firma DFRLab informowała o różnych twierdzeniach o fake newsach i podejrzeniach zagranicznych wpływach zgłaszanych przez przywódców obu stron.

Działania Twittera obejmowały w owym czasie usunięcie 130 kont w Hiszpanii, które opisano jako „bezpośrednio związane” z republikańską lewicą katalońską (ERC), prokatalońską partią niepodległościową.

Zgodnie z komunikatem Twittera konta biorące udział w „rozpowszechnianiu treści na temat katalońskiego referendum” z „intencją nieorganicznego wpływania na rozmowę w politycznie korzystny sposób”. Hiszpański zestaw danych należał do bardziej rozbudowanego archiwum udostępnionego przez Twitter w ramach realizowania przez platformę social media polityki większej przejrzystości związanej z wyborami na kontynencie.

Sieć kont wykorzystała hashtag #FemXarxa do promowania prokatalońskich narracji dot. niezależności regionu. #FemXarxa otrzymał najwięcej retweetów ze wszystkich hashtagów w badanym zbiorze danych, tj. około 7500 retweetów. Często towarzyszyły temu treści podkreślające walkę Katalonii o niepodległość od władz centralnych.

Drugi najbardziej wzmacniony hashtag, #11S był również związany z ruchem FemXarxa. Ten hashtag służył temu samemu celowi, co #FemXarxa: próbie zjednoczenia Katalończyków przed marszem niepodległościowym planowanym na 11 września. Ponadto niektórzy użytkownicy stosowali hashtag #11S dla upamiętnienia oblężenia Barcelony w 1714 roku.

Trzeci najbardziej silny hashtag to #USVolemACasa. Użytkownicy żądali uwolnienia (lub „powrotu do domu” w znaczeniu dosłownym) Jordi Cuixarta i Jordiego Sancheza, dwóch katalońskich przywódców niepodległościowych. 16 października 2017 r. Cuixart i Sanchez zostali uwięzieni pod zarzutem buntu.

57 kont w zbiorze danych zostało utworzonych 12 grudnia 2018 r., czyli zaledwie pięć miesięcy przed wyborami powszechnymi w Hiszpanii. Data utworzenia pojedynczego konta sugerowała, że ​​konta te działały w ramach tej samej sieci.

Ślady zewnętrznej ingerencji

Daty publikacji tweetów sugerują, że niektóre z nich zostały opublikowane w wielu językach innych niż kataloński. Ponadto wiele kont opublikowało treści katalońskie w 2018 r., w związku z wyborami powszechnymi w Hiszpanii w kwietniu 2019 r.

Tweety w różnych językach sugerowały, że niektóre konta zaczęły publikować treści katalońskie blisko okresu wyborów powszechnych w Hiszpanii w kwietniu 2019 r. Pomarańczowy kolor na wykresie oznacza tweety w niezidentyfikowanym języku (według Twittera).

Wykres liniowy liczby kont utworzonych w ciągu dnia w zbiorze danych udostępnionym przez Twitter pokazuje, że 57 kont biorących udział w akcji zostało utworzonych 12 grudnia 2018 r, a 27 z nich miesiąc wcześniej.

Dane klientów aplikacji używane do tweetowania i przesyłania dalej postów wskazują, że w większości konta nie korzystały z botów ani innych rozwiązań automatyzujących działania.