Miniony dzień upłynął pod znakiem kilku ważnych wydarzeń medialnych. Odwołanie Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego przyciągnęło duże zainteresowanie społeczności internetowej. Wiele uwagi przykuło także mianowanie Ewy Bugały dyrektorem ds. komunikacji w spółce PKN Orlen. Wysoką popularność uzyskały też kolejne doniesienia odnośnie przesłuchań komisji śledczej ds. #AmberGold.

#Czarnecki

Ryszard Czarnecki, poprzez głosowanie członków tego organu, utracił funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowany PiS, profesor Ryszard Legutko zwracał uwagę na, jego zdaniem, kontrowersyjne precedensy istniejące w tej sprawie – miał on wątpliwości co do przebiegu głosowania oraz faktu, że Czarnecki nie mógł bronić swoich racji na sesji plenarnej PE.

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile medialne. Widoczny był także głos dziennikarza TVP, Michała Rachonia, członka Nowoczesnej, Piotra Kandyby, a także satyrycznego profilu „AndrzejRysuje”.

Temat ten był przyczynkiem do żywych dyskusji politycznych i światopoglądowych. Widoczne były także komentarze negatywne wobec Czarneckiego oraz jego partii macierzystej.

Zasięg i wzmianki dla hasła „Ryszard Czarnecki”:

Ewa Bugała

Była już dziennikarka TVP, Ewa Bugała, od dziś będzie pełnić funkcję rzecznika prasowego spółki PKN Orlen, a co za tym idzie także dyrektora ds. komunikacji. Transfer ten spowodowany jest wymianą kadrową związaną z objęciem funkcji prezesa spółki przez Daniela Obajtka. Część środowiska dziennikarskiego i polityków opozycji zwracała uwagę na fakt obsadzania stanowisk „swoimi” ludźmi przez obecną władzę, internauci zauważali jednak również, że jako osoba specjalizująca się w mediach, Ewa Bugała była dobrą kandydatką. Zasięg i wzmianki dla hasła „Bugała”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne oraz te krytyczne wobec strony rządzącej.

W temacie tym oprócz komunikatów informacyjnych, widoczne były żywe dyskusje odnośnie tego transferu.

#AmberGold

Na wczorajszym posiedzeniu komisji śledczej, podczas przesłuchania były funkcjonariusz ABW ujawnił m.in. że prokuratura narzucała służbom sposób działania w sprawie #AmberGold, a wpływy do kapitału zakładowego spółki były fałszowane. Świadek potwierdził także, że ABW wnioskowało o kontrolę skarbową, do której jednak nie doszło.

Największe zasięgi w obrębie tego hashtaga, oprócz profili medialnych, generowały: oficjalny profil Kancelarii Sejmu, profile związane bezpośrednio ze sprawą oraz profil przewodniczącej komisji, Małgorzaty Wassermann.

Większość komunikacji w obrębie tego hashtaga to wpisy informacyjne oraz bieżące relacje z przebiegu prac komisji.

Komentarz

Temat Amber Gold utrzymuje się na stabilnym, umiarkowanym poziomie zainteresowania, choć jego medialność powoli wybrzmiewa. Ewa Bugała uzyskała najwyższy skok popularności i dominowała w województwie mazowieckim. Ryszard Czarnecki również odnotował bardzo wysoki wzrost zainteresowania swoją osobą i dominował w skali kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here