Poniedziałek 19.03 przyniósł kilka informacji, które budziły ponadprzeciętne zainteresowanie internautów. W przestrzeni medialnej rozgłos zyskały: wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Polsce, a także akcja #StrajkKobiet związana z pozytywnym rozpatrzeniem projektu „Zatrzymaj aborcję”. Umiarkowaną popularność odnotował też hashtag #AmberGold.

#Merkel

Angela Merkel odwiedziła wczoraj Warszawę. Spotkała się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, a także z prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowy dotyczyły kwestii takich jak polsko-niemieckie partnerstwo w relacjach europejskich i międzynarodowych, a także wspólnych interesów w polityce zagranicznej. Jednocześnie Morawiecki zapewniał kanclerz o otwartości Polski na rozmowy, zarówno
z Komisją Europejską, jak i innymi instytucjami unijnymi w kontekście odbywających się debat.

Największe zasięgi generowały profile informacyjne. Widoczny był też oficjalny profil Kancelarii Premiera, a także głosy krytyczne wobec strony rządzącej.

Oprócz komunikatów informacyjnych, w temacie tym widoczne były żywe dyskusje polityczne.

#StrajkKobiet

W związku z pozytywnym rozpatrzeniem projektu „Zatrzymaj aborcję” przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a także protestami, które miały miejsce w zeszły weekend, hashtag ten zaczął zyskiwać popularność.

Największe zasięgi w tym temacie, oprócz oficjalnego profilu akcji, osiągały głównie profile krytyczne wobec strony rządzącej.

Zdecydowana większość wpisów w obrębie tego hashtaga odnosiła się negatywnie do partii rządzącej oraz instytucji kościelnych.

Zasięg całości tematu zbadany na podstawie hasła „praw człowieka”:

#AmberGold

Według informacji ujawnionych przez byłą prokurator łódzkiej Prokuratury Okręgowej Ewę Daligę na wczorajszym przesłuchaniu komisji śledczej ds. Amber Gold, „szeregowi” śledczy właściwie nie mieli wpływu na rozwój sprawy, a wszystkim zarządzali prok. Różycki
z gdańskiego okręgu i prok. Tomaszewski z Prokuratury Apelacyjnej. Ze słów prokurator Daligi wynika również, że ówczesny Prokurator Generalny Andrzej Seremet nie miał żadnych zastrzeżeń do śledztw, odnośnie których prowadzenia nasuwają się pewne wątpliwości. Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann poinformowała także, że przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska mogłoby się odbyć w drugiej połowie września.

Oprócz profili informacyjnych, największe zasięgi w tym temacie miały profile związane ze sprawą lub partią rządzącą.

Największą część dyskusji stanowiły komunikaty informacyjne i bieżące komentarze związane z przebiegiem prac komisji.

Komentarz

Fraza „strajk kobiet” uzyskała niewielkie zainteresowanie w sieci. Najwyższy skok popularności odnotowało hasło „Angela Merkel”
i dominowało ono w województwie wielkopolskim. Mimo umiarkowanego wzrostu zainteresowania, w skali kraju dominowało jednak hasło „Amber Gold”.