Środa 14.03 przyniosła kilka informacji, które uzyskały ponadprzeciętne zainteresowanie społeczności internetowej. Wysoki zasięg osiągnęła akcja opozycji #OddajcieKasę, a popularność tematu #AmberGold wyraźnie powędrowała w górę. Uwagę społeczności internetowej przyciągało także zamieszanie wokół Krajowej Rady Sądownictwa.

#OddajcieKasę

Akcja Platformy Obywatelskiej krytykująca przyznanie członkom rządu premii, zyskuje wysokie zainteresowanie w social media.

Największe zasięgi w obrębie tego hashtaga osiągały profile Platformy Obywatelskiej oraz te krytyczne wobec strony rządzącej.

Wśród wypowiedzi, oprócz komunikatów informacyjnych związanych z akcją, widoczne były głosy negatywnie oceniające PiS, ale pojawiały się także komentarze nieprzychylne opozycji.

Zainteresowanie osiągała także inna akcja dotycząca tego tematu, #KonwójWstydu. Wiąże się ona z mobilnymi billboardami uderzającymi w rząd, które wyjechały na ulicę Warszawy.

#AmberGold

W kolejnym dniu przesłuchań, przed komisją śledczą ws. #AmberGold stawił się zastępca Prokuratora Okręgowego w Gdańsku Ryszard Paszkiewicz. Mimo zajmowanego stanowiska, nie był on w stanie udzielić komisji zbyt wielu informacji, najczęściej powołując się na niewiedzę lub brak pamięci odnośnie przebiegu śledztwa. Według jego słów opłacało się czekać do momentu aż spółka upadnie, by wtedy postawić zarzuty.

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne, a także te związane bezpośrednio ze sprawą. Widoczne były również profile Prawa i Sprawiedliwości.

W obrębie tego hashtaga przeważały komunikaty informacyjne i bieżące relacje z przesłuchań. Widoczne były także słowa krytyki
w stosunku do poprzedniej koalicji rządzącej, a obecnej opozycji.

Krajowa Rada Sądownictwa

W związku ze stanowiskiem I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf w sprawie zwołania pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa z udziałem nowo wybranych członków, Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o KRS, według którego kompetencję I Prezes SN w tym zakresie miałby przejąć prezes Trybunału Konstytucyjnego. Zasięg i wzmianki dla hasła „Krajowej Rady Sądownictwa”:

W top wpływu, oprócz profili informacyjnych, widoczne były zarówno źródła nieprzychylne stronie rządzącej, jak i te krytyczne wobec opozycji.

W obrębie tego tematu narastały żywe dyskusje polityczne.

Komentarz

Hasło #OddajcieKasę nie zaistniało poza social media, natomiast „konwój wstydu” uzyskał niewielką popularność wśród użytkowników sieci. Nie poświęcali oni zbyt wiele swojej uwagi także kwestiom związanym z Krajową Radą Sądownictwa. W skali kraju zdecydowanie dominował temat Amber Gold.