Przedostatni dzień lutego przyniósł wysoki poziom medialnego ruchu w sieci. Duże zainteresowanie osiągnęła informacja dotycząca wchłonięcia spółki Lotos S.A. przez PKN Orlen. Wiele uwagi poświęcono także kolizji prezydenckiej limuzyny. Nieco popularności osiągnął też Michał Szczerba.

PKN Orlen

Władze spółki PKN Orlen oraz Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli nad Lotosem przez Orlen. Akcje obu spółek na giełdzie rosną. Według słów Marka Niechciała, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, z uwagi na obroty firm o fuzji powinna wypowiedzieć się Komisja Europejska. Zasięg i wzmianki dla hasła „Orlen”:

Największe zasięgi w tym temacie osiągały profile informacyjne (także te specjalizujące się w biznesie). Widoczny był też głos Janusza Piechocińskiego oraz źródeł konserwatywnych.

Większość wpisów stanowiły podawane dalej komunikaty informacyjne.

Michał Szczerba

Poseł Platformy Obywatelskiej został odwołany z funkcji przewodniczącego polsko-izraelskiej grupy parlamentarnej. Jego miejsce zajął poseł partii rządzącej, Jan Krzysztof Ardanowski. Według opozycji okoliczności tego zajścia były skandaliczne – o spotkaniu grupy Kancelaria Sejmu poinformowała w godzinie jej rozpoczęcia, a jej skład w szybkim tempie wzbogacił się o kilkudziesięciu posłów PiS. Zasięg i wzmianki dla hasła „Szczerba”:

Oprócz portali informacyjnych, wysokie zasięgi w tym temacie uzyskały profile opozycji, oraz te krytyczne wobec rządu.

Wydarzenie sprowokowało żywe dyskusje polityczne. Pojawiły się wypowiedzi krytyczne zarówno względem partii rządzącej, jak i opozycji.

Kolizja prezydenckiej limuzyny

Powodem wczorajszego uszkodzenia opony samochodu, którym podróżował prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, był tzw. separator – betonowa przegroda oddzielająca pas ruchu od torowiska tramwajowego na jednym z mostów w Krakowie. Podróżującym nic się nie stało. Zasięg i wzmianki dla hasła „separator”:

Największe zasięgi w tym temacie zdobywały profile informacyjne. Widoczne były także głosy profili krytycznych wobec strony rządowej, oraz tych niezwiązanych z polityką.

Internauci zwracali uwagę na częstotliwość kolizji z udziałem pojazdów przewożących najważniejsze osoby w państwie.

Komentarz

Hasło „PKN Orlen” odnotowało skok zainteresowania, a jego popularność była najwyższa w województwie mazowieckim. Pozostałe regiony kraju zostały zdominowane przez informację o kolizji prezydenckiej limuzyny z betonowym separatorem. Michał Szczerba uzyskał niewielki wzrost uwagi poświęcanej jego osobie.